Vztahy a láska

Fáze vztahu s psychopatem: 3 etapy, kterými možná procházíte i vy

Fáze vztahu s psychopatem: 3 etapy, kterými možná procházíte i vy

Přestože každý vztah je individuální a jeho průběh může být zcela odlišný, pokud má váš partner nebo partnerka znaky psychopatického chování, obvykle můžete sledovat 3 fáze vztahu s psychopatem. Jedná se o:

  • idealizace
  • devalvace
  • vyvrcholení

V ideálním případě nic nedokládejte a začněte situaci co nejdříve řešit, abyste předešli trvalým následkům na vaší psychice.

Fáze idealizace

V první fázi vás může psychopat zahrnovat láskou, přetvařovat se a nabízet vám ve vztahu komfort, na který jste nebyli zvyklí ani v rámci svých šťastných předchozích vztahů. Psychopat obtížně navazuje citové vazby k jiným lidem, ale velmi často mu nedělá problém přesvědčit ostatní, aby cítili něco oni k němu. Vše se tedy může zdát růžové dokud nepřijdou další fáze.

Mohlo by vás také zajímat: Jak oslabit manipulátora

Fáze devalvace

Druhá fáze obvykle začíná v momentě, kdy vás psychopat již dostatečně zmanipuloval a chováte k němu silné city. V tomto období se s vámi mohou snažit psychopati manipulovat a využívat vás. Díky chytrým taktikám vás mohou dostávat postupně do větších a větších problémů a díky rozložení nátlaku v čase ho nedokážete odmítnout.

Fáze vyvrcholení

V poslední fázi vztahu je již oběť psychopata zcela vyčerpaná. Často přestane klást odpor, klade si za vinu problémy vztahu a není schopná objektivně vidět realitu způsobenou psychopatovým jednáním.

Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud máte pocit, že se nacházíte v jedné ze zmíněných fází a váš partner nebo partnerka vykazuje psychopatické chování, rozhodně byste měli sáhnout po vyhledání odborné pomoci.

Zdroj: Psychopathsandlove.com