Pokud jste otevřeli tento článek, pak zřejmě Vás nebo někoho z Vaše okolí trápí pásový opar. V tomto článku si rozebereme fáze pásového oparu, které jsou následující:
- Nervová bolest před výsevem oparu
- Akutní fáze výsevu
- Chronická fáze – nervová bolest po zahojení pásového oparu
Nervová bolest před výsevem oparu
První fáze oparu není viditelná. Projevuje se bolestí a svěděním, ale netvoří se žádná bulka. Místo může být zarudnuté, to bývá často způsobeno šaháním na postižené místo. Z rukou přeneseme na již infikované místo bakterie, a tak můžeme celý proces hojení prodloužit.
Objevuje se malátnost, citlivost na světlo, únava a ve výjimečných případech i horečka.
Akutní fáze výsevu
V druhé fázi dojde ke zduření lymfatických uzlin. V této fázi jste infekční a můžete nakazit osoby ve svém okolí. Infekční doba je vyměřena na osm dní.
Na místě skvrnitého výsevu se začne vytvářet opar tzv. herpetický oparový puchýřek. Nezasahujte nijak do této fáze! Nechte puchýřek zakalit, prasknout a zahojit. Škrábání může výrazně prodloužit dobu hojení. Běžná doba na úplné zahojení je 10-15 dní, ale pokud si puchýřek infikujete může se doba prodloužit až na 1 měsíc.
Mohlo by Vás také zajímat: Jak odstranit hořkost v ústech
Chronická fáze – nervová bolest po zahojení pásového oparu
Postherpetická neuralgie je poslední fází pásového oparu. Většinou potká pouze starší, oslabené jedince, kteří mohou s bolestí po zahojení puchýřku bojovat několik měsíců!
Tato fáze Vás může zcela přeskočit, ale je dobré navštívit z preventivních důvodů lékaře a poradit se jaká je nejlepší léčba pásového oparu.
Zdroj: www.healthpartners.com