Bydlení a zahrada

Europaleta rozměry

Europaleta rozměry

Využití europalet již dávno není výsadou přepravců rozměrných nákladů. Tento jednoduchý kus dřeva nachází stále více uplatnění také v domácnostech. Jaké vlastně jsou jeho vlastnosti, které pak samotné využití europalet definují?

Co je europaleta?

Pojmem europaleta se označuje speciální druh dřevěné přepravní palety, který je přesně definován svými charakterovými vlastnostmi. Díky svým normovaným parametrům se tak europaleta dá považovat za jakýsi základní blok, ze kterého lze pak vycházet pro výpočet například celkových rozměrů zásilek či náročnosti na skladové prostory.

Rozměry, hmotnost a další parametry europalety

Europaleta musí splňovat následující náležitosti:

ParametrHodnota europalety
Plocha0,96 m2
Délka1200 mm
Šířka800 mm
Výška144 mm
Váha20-24 kg v závislosti na vlhkosti dřeva

Celá paleta je pak stlučena dohromady 78 hřebíky, které musejí opět splňovat požadavky na evropskou certifikaci. Tu lze poznat díky značce EUR, která je vypálena zpravidla na jedné z bočních stran palety. Platí pak, že celková nosnost palet je 1000 kg v případě nerovnoměrné zátěže plochy, v případě rozložení váhy rovnoměrným způsobem je možné dosáhnout až dvojnásobné hodnoty nosnosti.

Jak europaletu vhodně využít?

Původně byly europalety navrženy výhradně pro železniční dopravu, nyní se však hojně využívají i u jiných druhů transportu zboží.

Nejnovějším výdobytkem je pak využít europalety na sestavení podomácku vyrobeného nábytku či bytových doplňků. To je dáno právě díky jejich přesně definovaným rozměrům a vlastnostem, takže lze snadno například navršit tři europalety na sebe a po stlučení k sobě tak získat bytelný konferenční stolek. Obdobným stylem jek pak možné vyrobit postele či zahradní nábytek. Europalety se pak často umisťují také na stěny, kde slouží jako dekorace, držák květináčů či jako základní moduly pro zavěšení dalších designových prvků.