Zdraví a krása

Dudlík v porodnici

Dudlík v porodnici

Dudlíky u dětí jsou pro starší generaci samozřejmost, pro dnešní novopečené maminky však často kontroverzní volbou. Je potřeba sbalit si dudlík už do porodnice, nebo je na místě se mu důsledně vyhnout?

Dudlík v porodnici ano, nebo ne?

Kolem dudlíku se vytrvale vznáší otazníky. Na tomto tématu se neshodne ani odborná lékařská obec. Někteří její zástupci s používáním dudlíku zásadně nesouhlasí, a to zejména v prvních dnech života dítěte.

Jinde se však stále můžete setkat s naprosto protichůdným doporučením, abyste si dudlík sbalila už mezi výbavu pro hospitalizaci na oddělení šestinedělí.

Odpůrci dudlíku argumentují tím, že je vhodné dát dítěti dudlík až v okamžiku, kdy bez potíží saje z prsu. Budoucí maminka si totiž může z úst zdravotníků mnohdy vyslechnout i argument, že pokud dá svému potomkovi dudlík předčasně, může si tak ohrozit kojení. Jak z toho ven?

Pokud jej vaše dítě nepotřebuje, neboť se jedná o ukázkově klidné miminko, které hodně spí a téměř nepláče, zřejmě dudlík nikdy nepoužijete, byť můžete podlehnout doporučením kamarádek i vlastní maminky a pořídit jej.

Je dudlík hrozbou?

Některé děti také dudlíky přímo odmítají. Pak bychom jej jednoznačně nutit neměli. Co když je ale novorozeně jednoduše neklidné „šidítko“ je metodou, která na něj „platí“?

Rozumní pediatři jsou v takovém případě poněkud více smířliví a dudlík uznávají. Novorozeně totiž zkrátka od přírody může bý bázlivější nebo více stresovaní. Což se projevuje i zvýšenou potřebou sání. A právě dudlík pomáhá tuto potřebu naplnit.

V zásadě tak můžeme řídit vlastním citem. Za své vlastní dítě máte zodpovědnost jen a pouze vy. Pokud cítíte, že dudlík dítěti pomáhá, jednoznačně budete i vy více v klidu.

Podle čeho vybírat dudlík

Základem je dudlík, který je správně vybraný. Řídit byste se měla zejména podle následujících parametrů:

  • velikost
  • tvar
  • materiál

Tvar může být kulatý, anatomický nebo zploštělý. Velikost se jednoduše udává dle věku dítěte. Co se týče materiálu, běžně se objevují dudlíky latexové nebo silikonové.