Bydlení a zahrada

Druhy řas v akváriu

Druhy řas v akváriu

S řasami v akváriu se bohužel dříve či později musí potýkat každý majitel akvária. Může být velmi frustrující, když se některé druhy řas objeví a vy nevíte, jak obyvatelstvo svého akvária zachránit. 

V dnešním článku se dozvíte vše o druzích řas v akváriu. Navíc vám dáme několik návrhů, které mohou zlepšit vzhled vašeho a udržet tyto invaze pod kontrolou nebo je odstranit.

Nejčastější druhy řas

DruhPopis
Zelené řasyTento typ řas je buď vláknitý nebo ve formě zelených skvrn či zeleného prachu na skle a dekoraci. Příčinou jejich vzniku bývá nejčastěji nedostatek oxidu uhličitého.
Zelený zákal vody Zelený zákal vody způsobují jednobuněčné řasy. Vzniká hlavně při zanedbání údržby, překrmování nebo nedostatečné filtraci vody. 
Hnědé řasyNa rozdíl od zelených skvrn a prachu jsou hnědé řasy na omak drsné a suché. Tvoří povlak na stěnách, filtru i rostlinách. Podobají se usazenému vodnímu kameni. Nejčastěji je způsobuje nedostatek světla v akváriu.
Černé řasyTyto řasy možná znáte pod jménem Ruducha. Roste na na okrajích rostlin, akvarijní technice, kořenech a v místech s velkým prouděním vody. Za jejich vznikem stojí nedostatek oxidu uhličitého, nedostatečný proud vody a málo světla.
Štětičkové černé řasyŠtětičkové řasy milují silný proud vody. Vysoká intenzita světla, nedostatečná údržba, přehnané krmení a nedostatek CO2 jsou spouštěči jejich růstu. Vyskytují se hlavně na okrajích pomalu rostoucích rostlin, jako Anubias, Bucephalandra nebo na dekoracích v akváriu.

Co přispívá k tvorbě řas?

  • Filtrace – při zakládání akvária je důležité zvolit vhodnou a dostatečnou filtraci.
  • Osádka živočichů – akvárium by nemělo být „přerybněné“.
  • Nedostatečná výměna vody – pravidelná částečná výměna vody je nepostradatelným nástrojem proti růstu řas.
  • Osvětlení – výběr vhodného osvětlení, jeho délka a intenzita jsou základním faktorem zvládnutí růstu řas v akváriu.