Bydlení a zahrada

Druhy palem do bytu

Druhy palem do bytu

Palma je vnímána jako symbol exotiky. Není však nutné jezdit za ní vždy do tropických krajů. Její pěstování je možné i doma, protože většina z nich je na pěstování starost vlastně poměrně nenáročná. Jaké konkrétní palmy jsou pro pěstování v interiéru nejvhodnější?

Není palma jako palma

Hned na úvod je na místě si ujasnit, že pojem palma je v kontextu jejího pěstování v domácích podmínkách používán poněkud volně. Ne vždy se jedná o palmy podle vědecké klasifikace, ale zkrátka exotické rostliny, které tak vypadají. To ale není ničemu na škodu.

Výhodou těchto pokojovek je obecně to, že nejsou náročné na přísun slunečního svitu. Většině z nich postačí pouhý polostín, a to především těm již zmíněným exotickým květinám, které jako palmy vypadají. Náhradnice palem pro interiéry jsou menšího vzhledu a stojí na úzkém, dlouhém stonku. Nahoře pak mají do široka rozvětvenou korunku, připomínající opravdovou velkou a mohutnou palmu tak, jak ji známe z promenád v přímořských letoviscích.

Druhy vhodné pro pěstování 

Mezi exotické rostliny vhodné pro domácí pěstování, které jsou palmám dostatečně podobné, patří především následující rostliny:

PořadíNázevCena
1.Juka790 Kč
2.Dračinka229 Kč
3.Kykatka170 Kč

Starost o ně není příliš náročná. Zalévat je postačí pouze jednou za deset dní, takže se hodí do bytu i těm, kteří se o své květiny nemohou starat pravidelně.

Palmy se vším všudy

Pokud máte doma naopak více světla a váš interiér je zalitý sluncem, pak se vám bude jistě hodit palma s vějířovitými listy známá jako livistonie čínská. Ta bohatě dozdobí váš prostorný obývací pokoj. Livistonie čínská je poměrně velkého vzrůstu, a proto je potřeba počítat i se zasazením do velkého květináče. Tato rostlina již patří do skupiny skutečných palem často pěstovaných v interiérech. Spolu s livistonií se jedná o následující palmy:

  • Livistonie čínská (Livistona chinensis)
  • Bambusová palma (Rhapis excelsa)
  • Palma horská (Chamadeora elegans)

Krásnou dekorací, která doladí pěkně váš interiér bez nároků na světlo bude bambusová palma, která pochází z Číny. U nás se běžně pěstuje jako nenáročná pokojovka.

Menší vzrůst u palmy hledejte naopak u palmy horské. Té je potřeba poskytnout vlhkost. Rosení je pro ni velice důležité a zasadit ji můžete mezi kameny, které udržují optimální vlhkost půdy.

Obecně ale palmy nikdy nepřelévejte, postačí jim pouze odlehčená, provzdušněná zemina zasypaná pískem. Při snaze je přelévat dochází pak u většiny palem k zbytečnému úhynu kořenů.