Bydlení a zahrada

Droždí do septiku

Droždí do septiku

Droždí vám nemusí sloužit jen jako přísada v kuchyni. Proč jej někteří majitelé septiků doporučují aplikovat i právě sem a jakým způsobem to vlastně funguje?

Jakou funkci mají bakterie do septiku

Pravidelné vyvážení septiku eliminuje nežádoucí organický zápach. Péče o něj však tímto úkonem nekončí.

Používání bakterií do septiků a jímek je způsobem, jak snížit podíl pevného kalu, a tedy i potřebu odčerpávání. Za tímto účelem se využívají volně prodejné preparáty obsahující speciální bakteriální kmeny.

Z hlediska likvidace obsahu septiku je totiž potřeba uvažovat, že složení nezbytných enzymů je poměrně variabilní:

  • Tuky se štěpí pomocí enzymů lipázy.
  • Rostlinné látky a toaletní papír (celulóza) se štěpí enzymy celulázy.
  • Bílkoviny (maso, sýry, mléčné výrobky) se štěpí enzymy proteázy.
  • Škroby a cukry jsou štěpeny amylázou.

Běžně se tyto prostředky prodávají ve formě tablet, případně mohou mít podobu prášku. Z hlediska účinnosti i jednoduchosti použití mezi nimi není rozdíl.

Proč přidávání droždí do septiku nemá efekt

V případě septiků se nejčastěji užívají enzymatické bakterie. Někteří uživatelé však v tomto směru přišli s poměrně netradičním nápadem. Do septiku používají droždí. Má tato metoda racionální základ? Nikoli, upozorňují odborníci.

Činnost těchto jednobuněčných organismů je skutečně podobná činnosti bakterií. Nicméně si musíme především uvědomit, že kvasinky prioritně rozkládají škroby. A škroby tvoří jen minimální podíl odpadních látek v septiku.

Stejně tak je nutné mít na paměti skutečnost, že činnost kvasinek zároveň produkuje oxid uhličitý, což je plyn. Díky tomu může být obsah septiku doslova napěněn a tedy nekontrolovatelně unikat ven.

Použití klasického droždí do septiku tak lze zařadit do kategorie lidových receptů, které mají své místo spíše ve sféře kanadských žertů, případně svérázného „řešení“ sousedských sporů. Nelze jej určitě považovat za užitečnou přírodní alternativu nákupu výše popisovaných prostředků přímo určených do septiků a jímek.