Bydlení a zahrada

Domácí postřik na molice

Domácí postřik na molice

Zahrádkáři a pěstitelé nemají snadný život, musí totiž bojovat proti celé řadě škůdců, od těch velkých, po ty nejmenší. Jedním z takových nepřátel zahrádkáře je i molice. Tato drobná muška může napáchat opravdu velké škody. Naštěstí ale existují způsoby, jak se jí zbavit. Jak na to, pokud to chcete udělat přírodní cestou? Třeba s česnekovým nebo citronovým postřikem!

Jak se zbavit molic?

Molic se můžete zbavit několika způsoby (anebo jejich kombinací). Ty následující jsou ty nejdůležitější:

PořadíZpůsob likvidace
1.Starost o půdu a její pravidelné kypření
2.Chemické postřiky
3.Domácí přípravky na molice

Pravidelné a důsledné kypření půdy je v boji proti molicím velmi důležité, prakticky totiž zničí všechny jejich larvy i vajíčka. Molic je samozřejmě možné se zbavit také pomocí pesticidů, ne každému se ale chce používat chemii. Alternativou jsou domácí přípravky, které si lze snadno připravit třeba v kuchyni.

Jedním z takových domácích prostředků je česnekový postřik. Návod na jeho výrobu je shrnut v tabulce:

PořadíPopis výroby
1.Jedním z takových domácích prostředků je česnekový postřik.
2.Zhruba asi 200 gramů česneku oloupejte a rozmačkejte.
3.Česnek přidejte do přibližně 10 litrů vody a krátce ho povařte.

Kromě toho na molice zabírá i kyselý roztok z citronu. Celý citron vymačkejte do jednoho litru vody a přidejte k němu i pár kapek mycího prostředku. Takto připravenou směs nanášejte jednou týdně do vymizení potíží.

Co je molice?

Okřídlený, bílý drobný hmyz zvaný molice dokáže zničit prakticky celou úrodu stejně jako okrasné květiny. I když jsou okem téměř neviditelné, jejich larvy dokáží zpustošit notnou část zahrady. Molice vypadají jako mušky, které měří kolem 1-3 mm. Jsou ale velmi nenápadné a často si jich zpočátku ani nevšimnete. Nejraději mají rajčata, okurky, papriky, ovocné keře a stromy. Jejich zdrojem potravy je potom především šťáva z listů.

Molice mají rády teplo a za příznivých podmínek se rychle a snadno rozmnožují. Rostlina, kterou napadnou, zežloutne, a nakonec i poměrně rychle odumře. Zbavit se molic není úplně snadné, ale pokud jim připravíte podmínky, které pro ně nesou nelibé důsledky, máte šanci.