Technologie

Do kdy používat monitor dechu

Do kdy používat monitor dechu

V dnešní době je velmi časté, že rodiče mají pro své novorozené děťátko doma připravený nejen kočárek nebo dětskou postýlku. Kromě těchto základních propriet mají i tzv. dechovou podložku. Kdo si jí rozhodne pořídit dělá rozhodně dobře, neboť se jedná o pomůcky velmi užitečnou. Jak jí ale správně používat?

Co je dechová podložka?

V první řadě je třeba ujasnit, že dechová podložka (obecně monitor dechu) nenahrazuje péči rodičů, ani nijak nepodporuje dýchání miminka. Jde o zařízení, které oznamuje svým hlasitým alarmem zástavu dechu. Používá se proto jen během spánku dítěte. Monitorů dechu existuje několik typů:

  • Deskový monitor neboli dechová podložka
  • Plenkový monitor
  • Elektronická chůvička s přenosem zvuku, případně i obrazu

Nejběžnějším typem však zůstává monitor deskový. Ten tvoří monitorovací desky, které se vloží pod matraci a připojí k vyhodnocovací jednotce. V případě, že monitor není schopen zaznamenat dechovou aktivitu dítěte po dobu cca 20 vteřin, spustí se alarm.

Jak a dechovou podložku používat?  

Dechová podložka se běžně používá u dětí, které se právě narodí. Lze jí ale použít u dětí až do jednoho roku věku. Ovládání dechové podložky není nikterak složité, zapnutí a vypnutí zvládne opravdu každý. Nejdůležitější je tak dechovou podložku správně umístit pod matraci. Je nutné to udělat tak, aby byla opravdu uprostřed.

Vždy se před zapnutím ujistěte o dostatečném nabití baterií (monitory mívají indikaci slabých baterií). Pohlídejte si také zdravotnický certifikát, který by každá dechová podložka měla vlastnit. Monitor dechu musí vždy projít správně nastavenou kalibrací. Raději nepoužívejte monitor z druhé ruky a vždy dbejte na koupi kvalitní dechové podložky s dvouletou zárukou.

Je také důležité zmínit, že poměrně oblíbené kokosové matrace nejsou pro používání dechové podložky vhodné. Podložka v jejich případě nemusí fungovat správně. Dechová podložka tedy velice efektivně a spolehlivě vyhodnotí stav případného bezdeší. Je to ale opravdu tak důležité? Proč by dítě nemělo dýchat?

Mohlo by vás také zajímat: Srovnání nejlepších kočárků

Proč je dechová podložka důležitá?

Zástava dýchaní je u dětí ve skutečnosti větším rizikem, než by se mohlo zdát. Pravděpodobnější je zástava dechu u dětí s nízkou porodní hmotností či u dětí, které byly v porodnici připojeny na plicní ventilaci. Skryté vady se navíc u malých dětí projeví často až s odstupem.

Problémy se ale nemusí vyhnout ani dětem, které se narodí zcela zdravé. Každý rok zemře v České republice kolem 20 dětí na tzv. syndrom náhlého úmrtí. Riziko představuje i vdechnutí mléka, zvracení apod. Dechová podložka se rozhodně vyplatí a dítěti může zachránit život!