Křeč v lýtkovém svalu dokáže člověka řádně potrápit. Přijít přitom může prakticky kdykoliv a nevyhýbá se nikomu, zdaleka se nejedná o problém, se kterým by se potýkali jen sportovci. Jak už to u zdravotních problémů bývá, příčin jejich vzniku může být hned několik. Tak je tomu i u bolesti lýtek. A stejně tak jsou různé také metody a způsoby boje s ní, do jejichž arsenálu patří mimo jiné cviky na bolest lýtek.

Bolest lýtek

Bolest v lýtku vždy doprovází tenze svalu, která může být vyvolána řadou podnětů. Rozhodně nemusí nutně znamenat únavu z náročného cvičení. Důvodů, proč vás bolí lýtka, může být hned několik. Řadí se mezi ně se například nedostatek tekutin a s ní spojená ztráta některých potřebných minerálních látek (typicky draslík a hořčík), což může způsobit křeče třeba ve spánku.

Také překyselení organismu často vede k chemickým změnám uvnitř vašeho těla, které mají následně za následek zvýšené napětí svalů. A v neposlední řadě může s tímto problémem úzce souviset i nadváha. Příliš velká zátěž svalstva totiž logicky vede k jeho enormnímu namáhání.

Prevence bolesti v lýtkách

 Způsobů, jak bolestem v lýtkách předcházet je několik a do jisté míry je lze odvodit z potenciálních jejich příčin. Patří mezi ně následující:

  • Dodržování pitného režimu, dostatečná hydratace
  • Pestrá strava
  • Udržování normální tělesné hmotnosti
  • Dostatečný čas na relaxaci po cvičení
  • Nošení kvalitní obuvy
  • Cviky na uvolnění lýtkových svalů

Cviky na lýtka

V případě častých křečí a bolesti lýtkových svalů je na místě provádění protahovacích cviků, tzv. strečink. Provedení cviků je snadné. Je třeba si při nich stoupnout asi metr od zdi, nataženýma rukama se o ní v předklonu opřete a zůstaňte v této pozici několik sekund, poté postoj uvolněte. Takto preventivní cvik opakujte asi pět minut.

V případě, že již křeč lýtkového svalu udeřila, je třeba natáhnout nohu a prsty na noze ohnout směrem k sobě. Stejný pohyb a potřebnou polohu potom zajistí i chůze po patách. Po krátké době by měla křeč povolit a bolest odznít. Samozřejmě platí, že pokud jsou bolesti a křeče lýtkových svalů časté, je na místě navštívit lékaře, aby vyloučil jejich potenciální závažnější příčiny.

Další články