Zdraví a krása

Curaprox mezizubní kartáčky velikosti

Curaprox mezizubní kartáčky velikosti

Zuby patří mezi nejodolnější části našeho těla, současně jsou však také jednou z těch nejvíce namáhaných. Je proto potřeba je pečlivě opatrovat a péči o ně věnovat maximum pozornosti. Hygiena ústní dutiny by měla patřit ke každodenním návykům. Je však třeba provádět jí opravdu správně. A s tím souvisí i použití mezizubních kartáčků. Jak ale vybrat tu správnou velikost?

 Proč mezizubní kartáček?

Prevence zubního kazu a onemocnění dásní je základním prvkem péče o chrup. Klasický zubní kartáček používáme k tomuto účelu všichni, ne vždy to ale stačí. Jeho použití je třeba kombinovat ještě s mezizubním kartáčkem. Ten je schopen zbavovat plaku i místa, kam se běžný kartáček nemůže dostat, a kde tudíž hrozí vznik zubního kazu.

Každý z nás má však fyziologicky jinak uspořádaný chrup, a proto i mezizubní prostory budou odlišné. Prostoru mezi jednotlivými zuby, který chceme čistit, by tak měla odpovídat velikosti kartáčku, který chceme používat. Ten se musí vejít do prostoru mezi zuby volně a musí se také volně pohybovat.

Volba velikosti mezizubního kartáčku

Mezizubní kartáček je potřeba volit nejen podle velikosti mezizubních prostor, ale také podle délky. Na délku je potřeba kartáček volit tak, aby vždy dosáhl na zadní stoličky, ke kterým je nejhorší přístup.

Velikosti mezizubních kartáčků jsou označeny podle standardu ISO (International Organization for Standardization) ve velikostech 0-7, přičemž 0 je velikost nejmenší.

Tabulka shrnuje velikosti mezizubních kartáčků Curaprox:

Barva mezizubního kartáčku CuraproxVelikost zubní mezery
Tyrkysová 0,6 až 2,2 mm
Červená0,7 až 2,5 mm
Růžová0,8 až 3 mm
Žlutá1,1 až 2,5 mm
Zelená1,1 až 2,5 mm
Modrá1,3 až 3,2 mm
Oranžová1,5 až 5 mm
Černá1,8 až 5 mm
Fialovánad 2,5 mm

Jak čistit mezizubní prostory?

Mezizubní prostory čistěte jednou denně. Správný postup čištění mezizubních prostor pak sestává z následujících kroků:

  • Mezizubní kartáček umístěte do startovací polohy mezi jednotlivými zuby
  • Zasuňte mezizubní kartáček hlouběji do mezery
  • Začněte vykonávat pohyb „tam a zpět“ s jemným tlakem

Další parametry

Pokud jste často na cestách, je ideální dobré pořídit si mezizubní kartáček jako cestovatelský set, který můžete mít uložený v pouzdře a vždy po ruce. Pro ulehčení čištění je dobré si vybírat mezizubní kartáček vždy s vhodnou násadkou, případně si ho můžete zakoupit s pevnou rukojetí. Čištění mezizubních prostor tak bude maximálně pohodlné.

Zdroj: https://www.arecenze.cz/zubni-kartacky/