Rodina a děti

Co učit roční dítě

Co učit roční dítě

Správná výchova vyžaduje od rodičů velkou pozornost směrem k dítěti během celého jeho vývoje. Součástí je pak samozřejmě i učení nových věcí a aktivit, které pomáhají správnému rozvoji komplexní schopností. V následujícím článku se zaměříme na to, co učit roční dítě.

Pohybové aktivity

U některých dětí dochází k prvním relativně samostatným krokům již kolem devátého měsíce věku. Ačkoliv se nejedná o standard, určité pohybové vzorce je potřeba rozvíjet u miminek téměř od narození. Pokud budete vaše roční dítě učit správným pohybům, nikdy to nebude špatná cesta.

Mohlo by vás také zajímat: Může dítě s roupy do školky?

Mluvení a komunikace

Kolem věku jednoho roku dochází u dětí také k podstatnému zlepšení komunikačních schopností. Co se doposud jevilo pouze jako nesrozumitelné žvatlání může nabírat obrysů běžné verbální komunikace. Pokuste se tedy s dítětem aktivně komunikovat a učit ho mluvit.

Soběstačnost

Dítě by se mělo během svého ranného vývoje také začít učit určité míře soběstačnosti. Zejména se jedná o různé hygienické návyky, smyslový rozvoj nebo třeba schopnost konzumovat samostatně potravu a pití. Ve všech těchto aktivitách můžete vaši ratolest podporovat a učit ji novým způsobům.

Socializace

Snažte se u dítěte stimulovat jeho zájem o komunikaci a socializaci s okolím. Bavte se s ním vy sami, ale vystavujte ho i interakci s jinými lidmi. Výborným postupem mohou být například aktivity s jeho vrsrevníky.

Hračky a zábava

Možná vás to překvapí, ale i zdánlivě bezmyšlenkovitá zábava a hraní si dítě skvělé rozvíjí. Ať už se jedná o mechanické, pohybové nebo mentální zapojení, téměř všechny aktivity posouvají různé schopnosti. Nebraňte tedy tomu, co chce dítě dělat samo spontánně a věnujte dostatek prostoru jeho zábavě.

Zdroj: sleepingshouldbeeasy.com