Ostatní

Co se stane, když nevyzvednu značky z depozitu

Co se stane, když nevyzvednu značky z depozitu

Mít auto, či značku v depozitu znamená, že je vozidlo uloženo v bezpečném skladu nebo jiném místě a je v té době mimo provoz. To může být z různých důvodů – například proto, že je auto dočasně mimo provoz, čeká na prodej, je uloženo pro ochranu nebo bylo zabaveno z důvodu protiprávního jednání.  V době uložení je možné zrušit povinné ručení. Pokud si majitel značky z depozitu své vozidlo nevyzvedne, ani nepožádá o prodloužení depozitu, městský úřad poté na základě své úřední pravomoci rozhodne o jeho odstranění z provozu.

Po uplynutí lhůty 12 měsíců může majitel značky buď:

  • auto vyzvednout
  • požádat o prodloužení

Vyzvednutí značky z depozitu

Pokud již pominuly důvodu uložení značky v depozitu, je možné si jej vyzvednout a začít opět používat.  Od 1.3.2023 k vyzvednutí není potřebné technická kontrola, na úřadě po vás budou chtít předložit pouze zelenou kartu a technický průkaz. Úřad v technickém průkazu ukončí uložení do depozitu a vrátí vlastníkovi osvědčení o registraci vozidla a registrační značky. Dejte si však pozor na případ, kdy auto má v době ukončení uložení v depozitu prošlou technickou kontrolu. Takové auto není způsobilé jízdy a na STK se musí dostavit pomocí odtahové služby.

Mohlo by vás také zajímat: Co když neudělám jízdy v autoškole

Žádost o prodloužení depozita

O prodloužení depozita značky je možné zažádat po uplynutí lhůty 12 měsíců. V takovémto případě je potřeba příslušnému úřadu nahlásit, na jakém místě se auto nachází a jaký je účel jeho využití. Pokud je tato žádost chválena, není poté již potřeba opětovně po uplynutí 12 měsíců žádat o prodloužení, stačí to pouze jednou. Pokud byste však na prvotní prodloužení po prvním uplynutém roce zapomněli, hrozí vám pokuta až do výše 50 000 korun. Je taktéž potřeba podotknout, že auto, které je odstavené do depozita je nutné uložit na místě mimo pozemní komunikaci, kde nebude nikoho omezovat.