Zvířata a domácí mazlíčci

Co dělat, když pes kousne pána

Co dělat, když pes kousne pána

Kousnutí psem je bohužel poměrně častým problémem, se kterým se může setkat každý chovatel psa. Ačkoliv většina z nich není vážných, je důležité vědět, jak správně jednat v takové situaci, aby se co nejvíce eliminovaly další problémy a případná nebezpečí. Základem správného jednání v takovéto situaci je:

  1. Zachovat klid a odejít ze zorného pole psa
  2. Ošetřit rány
  3. Opětovné navázání kontaktu se psem

Zachovat klid a odejít ze zorného pole psa

Základem správného jednání po kousnutí psem je zachovat klid a odejít ze zorného pole psa. Je to proto, aby nedošlo k další eskalaci situace a zvýšení agresivity psa. Důležité je také ujistit se, že pes je na bezpečném místě, aby nedošlo k dalšímu útoku.

Ošetřit rány

Následně je třeba ošetřit rány způsobené kousnutím. V případě menších oděrek stačí často pouze vyčistit ránu vodou a dezinfekčním roztokem, přiložit sterilní obvaz, zajistit jeho udržení na místě a následně se o ránu starat až do jejího celkového zhojení. U hlubších ran je vhodné navštívit lékaře, který zhodnotí situaci a provede případné stehy či další ošetření.

Mohlo by vás také zajímat: Jak poznat, koho si vybral pes za pána

Opětovné navázání kontaktu se psem 

Poté, co byly rány ošetřeny, je důležité opětovně navázat kontakt se psem. Je třeba si uvědomit, že pes mohl jednat ze strachu nebo jiných pocitů a nemusel nutně chtít ublížit. Při opětovném kontaktu s psem je důležité použít klidný a poučný tón hlasu. Mluvte s ním jasně a trpělivě, abyste mu dali najevo, že chápete jeho reakci, ale zároveň ho musíte naučit správnému chování.

V neposlední řadě je vhodné zvážit návštěvu kynologa nebo odborníka na výcvik psů, který by mohl pomoci s případnými problémy v chování psa a naučit jak jeho majitele, tak i psa správnému vzájemnému dorozumívání. Tímto způsobem může být předejito dalším nepříjemným situacím spojeným s kousnutím.

Zdroj: Rover.com