Cestování

Na co se připravit před cestou do USA

Na co se připravit před cestou do USA

Chystáte se na výlet nebo pracovní pobyt do Spojených států, ale bojíte se změny prostředí? Připravili jsme pár věcí, které by vás za velkou louží mohly překvapit.

OCHOTA

I když na to z naší krajiny moc zvyklí nejsme, v USA je běžné, že si lidé navzájem pomáhají. Když vystoupíte v New Yorku na autobusovém nádraží, a jako žena za sebou vlečete dva těžké kufry, na každém kroku se vás někdo ptá, zda nepotřebujete pomoct nebo vám prostě jen podrží dveře. Vůbec přitom nemusí jít o “pomocníka” mužského pohlaví, jak by si asi mnozí mohli myslet. V Americe prostě pomáhá každý každému, takže když vám mladá žena nabídne, že vám s tou taškou do schodů prostě pomůže, není to nic neobvyklého.

HI, HOW ARE YOU

S americkou ochotou a přívětivostí souvisí také určité zvyky, které můžou být Evropanům mnohdy až nepříjemné. Ať jdete do kadeřnictví, restaurace nebo supermarketu, téměř vždycky se ze strany Američanů setkáte s nějakou zdvořilostní frází – “Hi, how are you? How are you doing?”

Pro nás, Evropany, je prostě nepochopitelné, že se o nás zajímá někdo cizí, a tak často ani nevíme, jak zareagovat. Je však pravdou, že ani ze strany Američanů nejde vždycky o upřímný zájem. Jsou tak prostě naučení a ačkoliv vám to bude připadat mnohdy neupřímné a nelogické, po nějakém čase to přestanete řešit a jednoduše odpovíte: “Hi, I´m fine, thank you, how are you?”

JÍDLO – FASTFOODY A POLOTOVARY

Pokud jste zvyklí na zdravý životní styl a čerstvé suroviny, připravte se nejen na velký výdej energie, ale také na výdej dolarových bankovek. USA není zemí, kde by bylo jednoduché sehnat kvalitní a vyváženou stravu levně a rychle. Regály v supermarketech jsou plné obřích balení polotovarů, chipsů a sladkostí a pro čerstvé potraviny už prostě moc místa nezbývá, a pokud ano, dáte za ně nemalé peníze.

Pro Američana slovo vařit často navíc znamená dát něco do mikrovlnky nebo hodit do oleje a usmažit. Téměř na každém kroku, i v té nejmenší vesnici obvykle taky najdete nějaký ten fastfood, nejčastěji Mc´Donalds, Burger King nebo Subway, které jsou cenově srovnatelné s Evropou, takže pokud máte hluboko do kapsy, hlady neumřete. Možná až za pár let na problémy s cholesterolem.

DOPRAVA

Ačkoliv jsou Spojené státy jednou z nejvyspělejších zemí na světě, v některých věcech jsou oproti bohatým evropským státům prostě trošku pozadu. Jednou z nich je například dopravní infrastruktura. Samozřejmě, že ve velkých městech hromadná doprava “nějak” funguje, ale protože většina Američanů má od šestnácti svoje vlastní auto, nějaké autobusy moc neřeší. Jiné je to s turisty, kteří veřejnou dopravu k životu v Americe prostě potřebují, protože jezdit pořád Uberem po čase vleze do peněz. Musí si jen prostě zvyknout, že jízdní řády jsou pro řidiče často jen orientační, takže pokud přijedou na zastávku o něco dříve či později, nikdo to neřeší.

ANGLIČTINA

Nějaké základy angličtiny na úrovni „thank you“ nebo „please“ má dnes v podstatě každý. Ale pro větší zážitek z cestování je dobré ovládat jazyk o něco lépe. V případě angličtiny navíc nemusíte svého investovaného času do učení se jazyka litovat, protože znalost angličtiny se může hodit také v práci nebo při komunikaci s cizinci, které můžete hojně potkat také v Česku. Efektivních způsobů, jak se naučit anglicky je více. Záleží na vás, který vám vyhovuje je nejvíce.