Cestování

Města v USA, část první – východ

Města v USA, část první – východ

Ti z vás, kteří už někdy navštívili svět za velkou louží, nám jistě dají za pravdu, že ve Spojených státech často platí heslo “každý pes, jiná ves”.

Nejspíš to bude tím, že celá země je na tom s rozlohou skoro stejně jako Evropa, a tak je jasné, že se od sebe například města na východě a na západě prostě liší. Přinášíme vám pohled studentky, která během letních prázdnin právě některá z amerických měst navštívila.

NEW YORK

Čím jiným začít. New York je město měst. Když někde slyšíme o New Yorku, máme pocit, že se mluví o středobodu vesmíru.

Nikdy nezapomenu na pocit, když jsem poprvé se dvěma těžkými kufry vystoupila na vlakovém nádraží u stadionu Madison Square Garden. Patřím totiž k těm lidem, pro které byl New York odjakživa vysněným místem, místem, kde se odehrály velké filmové příběhy, kde Ted přece hledal matku a kde žijí všichni “mí Přátelé”. A tak když jsem poprvé, obtěžkána zavazadly po dlouhém letu, uviděla pravý žlutý taxík a typické požární schodiště na červeném bytovém domě, zaplavil mě jakýsi nepopsatelný pocit svobody a štěstí.

Samozřejmě, že město s devíti miliony obyvateli, není turistickým cílem pro každého. Právě kvůli velkému počtu lidí není každá ulička v New Yorku přímo královnou čistoty a ani krysu v metru není zas tak těžké potkat. No, ono newyorské metro je kapitolou samo o sobě. Pokud máte bujnou fantazii a sledujete horory, raději se mu v noci vyhněte. A taky eskalátory na každé zastávce určitě nehledejte.

Tak jako tak, vidět newyorské mrakodrapy, veverku v Central parku a blikající Times Square určitě stojí za to, i když máte na výlet třeba jen jeden den.

WASHINGTON

Hlavní město USA se od New Yorku liší hodně. Kromě toho, že je o dost menší, se v něm také pohybuje o dost méně lidí, takže působí klidně, čistě a upraveně. Pokud jste fanoušky americké politické historie, určitě vás Washington nadchne. Prakticky celé hlavní centrum je totiž památkovou zónou. Během odpolední procházky tak uvidíte například Lincolnův památník, Washingtonův monument nebo majestátnou budovu amerického Kongresu, před kterým si můžete sednout na zelenou trávu a dát si ledovou tříšť z místního pojízdného obchůdku s lahůdkami. Samozřejmě velkou atrakcí je také Bílý dům, který je však pro mnoho návštěvníků malým zklamáním. Nečekejte prostě nic víc, než bílou oplocenou vilu, ke které se blíže než na sto metrů určitě nedostanete. Ani veliká pláň plná turistů a sluníčkem spálené trávy, rozprostírající se před budovou, mě ničím příliš nenadchla.

Pro milovníky muzeí je hlavní město Spojených států přímo rájem na zemi. Těch národních je totiž v celém centru Washingtonu požehnaně a navíc za jejich prohlídku nezaplatíte ani cent, všechna jsou totiž úplně zadarmo.

BOSTON

Další město, kam jsem během svého letního dobrodružství zavítala, je Boston. Tahle dominanta severovýchodního pobřeží je jakousi zvláštní kombinací Evropy a Ameriky. V jednu chvíli stojíte mezi mrakodrapy a za dalších pár metrů na vás ze zděných červených domečků dýchá typicky anglická atmosféra. Nejspíš to bude tím, že Boston v 17. století založili právě Angličané. Kromě takzvané Freedom Trail, v překladu Svobodné stezky, která vás pomocí červených kachliček na chodníku provede historickou částí města, určitě stojí za to podívat se na nejznámější předměstí Bostonu, městečka Cambridge, kde stojí snad nejznámější univerzitní kampus světa, Harvard.

Hned jak jsem vkročila hlavní bránou do starého areálu, rozběhl se v mé hlavě seriál složený z filmových scén, kde se studenti sedící na trávě učí na testy a řeší, zda se stanou členy šachového kroužku nebo mažoretek. I mimo areál je ale Cambridge tak útulné místo, až jsem zalitovala, že jsem se ve škole neučila “trochu” líp.

Celkově bych Boston doporučila úplně všem, protože se mi na něm líbilo snad úplně všechno – od velkého tržiště s dobrým jídlem až po slavné akvárium s obří mořskou želvou.