Cestování

Města v USA, část druhá – západ

Města v USA, část druhá – západ

LAS VEGAS

Las Vegas je místo, které s New Yorkem nebo San Franciscem ani moc srovnávat nemůžete. Oproti ostatním známým americkým městům má Las Vegas stálých obyvatel o něco víc než Brno, což je oproti čtyřmilionovému Los Angeles docela rozdíl. Nejspíš to bude tím, že v Las Vegas prakticky kromě kasín a hotelů nic není. Lidé sem přijíždí za noční zábavou, ale bydlet zde celý život si asi málo kdo umí představit.

Sama jsem v Las Vegas strávila jen jeden večer, a vlastně mi to úplně stačilo. Když totiž nemáte peněz na rozhazování, nemáte tu po chvíli co dělat. Procházka po stripu (tak se říká sedmikilometrovému boulevardu, kde stojí “eiffelovka” a všechny ty velké osvícené budovy) je sice hezká, ale je docela možné, že vás po chvíli ze všeho toho blikání začnou bolet oči, a tak se radši odeberete do hotelu.

Právě hotely jsou jednou z největších výhod, kterou Las Vegas má. Většinu z nich totiž sponzorují kasína, takže tu seženete hezké ubytování za poměrně nízkou cenu.

Co mě však na Las Vegas uchvátilo nejvíc, byl rozdíl mezi dnem a nocí. V noci totiž jdete spát do hotelového pokoje v rušném, blikajícím městě a ráno se probudíte do tichého, celkem nudného místa uprostřed pouště.

I když Las Vegas asi nenadchne každého, určitě stojí za to se tam podívat!

SAN FRANCISCO

Do San Francisca jsem se zamilovala. Ovzduší Pacifiku spolu s vlnitými kopečky, malebnými vilkami a červenou dominantou stojící hrdě v obležení tísíců turistů denně si ani nezamilovat nejde.

San Francisco je rušné město, které na vás však zapůsobí jakousi domácí atmosférou klidu a pohody.

Jedním z hlavních turistických cílů je kromě Golden Gate také skalnatý ostrov Alcatraz s bývalou federální věznicí, kde strávil čtyři roky například známý zločinec Al Capone.

Prohlídka věznice je sice trošku depresivní, ale určitě stojí za to do temných cel nahlédnout.

I když je San Francisco město na západě Spojených států, chvílemi jsem se tam cítila skoro jako doma v Česku. Možná to bude tím, že tam velké kopce brázdí trolejbusy vyrobené firmou Škoda a celý dopravní systém se jmenuje MUNI, což je také zkratka pro brněnskou Masarykovu Univerzitu, na které sama studuji.

Kromě klikaté Lombard Street nebo známé historické tramvaje stojí za to také celé molo, hlavně pak Pier 39. Místo se spoustou obchůdků, restaurací a tuleňů. Doslova. Můžete je tu totiž krmit.

LOS ANGELES

Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by se někdy nechtěl podívat do Los Angeles. Město andělů a celebrit mě ale trošku zklamalo. Na rozdíl od ostatních, která jsem během léta navštívila, mě jeho atmosféra prostě ničím nezaujala. Los Angeles působí trochu špinavě, neupraveně a vlastně turisticky dost nezajímavě. Například populární Chodník slávy je prostě jen chodník s hvězdami místo obyčejného betonu, kde se válí bezdomovci a na každém rohu najdete nějaký ten obchod se suvenýry.

Čtvrt Beverly Hills, kde žijí známé osobnosti, je spolu s hollywoodskými studii jedno z mála míst, kde se mi opravdu líbilo. Krásné vilky, palmy a drahé butiky – na chvíli se prostě přenesete do života celebrit, než se zase vrátíte zpátky na hotel do tvrdé reality šedého města.

Určitě bych ale doporučila návštěvu Universal studií v Hollywoodu, i když lístek sem nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Kromě takzvané Studio Tour, která vás zavede až k samotným velkým natáčecím halám, se můžete vyřádit na nejrůznějších atrakcích spojených s oblíbenými filmy a seriály, jako je například Harry Potter nebo Simpsonovi.