Cestování

Kam s dětmi na lyže v zimě 2024

Kam s dětmi na lyže v zimě 2024

Těšíte se, až napadne první sníh a vy budete moct s dětmi vyrazit na hory? Ski areálů je po celé republice spousty, ne každé je ale vhodné pro začínající lyžaře nebo naopak pokročilé mladé sjezdaře a snowboarďáky. Proto přinášíme pár tipů, kam se svojí rodinou vyrazit, ať už máte děti, kteří se zimním sportem teprve začínají nebo mají již naježděno stovky kilometrů.

Pro malé děti a začínající lyžaře

Pokud se vaše děti na lyžích teprve učí stát, pak je zbytečné hledat nějaká větší střediska. Postačí vám menší středisko, kde najdete méně prudké sjezdovky a drobné občerstvení. Ze začátku doporučujeme koupit pouze bodovou jízdenku, která je obvykle časově omezena na jednu sezónu, a tak pokud všechny body jeden den neprojezdíte, můžete se na kopec vrátit třeba další víkend.

Ideální je vyrazit někam poblíž místa vašeho bydliště. Pokud jste z Prahy, pak doporučujeme ski areál Monínec, který se nachází ve středních Čechách nedaleko Tábora. Najdete tu jak pohyblivé pásy, které jsou vhodné pro ty, kteří stojí na lyžích úplně poprvé, tak i čtyřsedačkovou lanovku. Pokud pak děti přestane lyžování bavit, můžete s nimi vyzkoušet další atrakce, například snowtubing.

Brňákům pak doporučujeme zimní středisko v Němčičkách, které patří mezi nejníže položené skiareály ve střední Evropě. Díky umělému zasněžování se ale nemusíte bát, že by sjezdovky neuvedli do provozu. Najdete tu jeden vlek a jeden pohyblivý pás. Potěší vás i příznivé ceny.

Pokud pocházíte z Ostravska, pak doporučujeme Malenovice, které najdete na úpatí Lysé hory. I zde najdete jak klasický vlek, tak i pojízdný pás pro malé děti. Nově pod sjezdovkou mají i penzion, kde se můžete nejen občerstvit, ale také ubytovat.

A pro ty, kteří bydlí v Pardubickém kraji nebo na Vysočině se nabízí Ski areál Dlouhoňovice. Je vybaven klasickým lyžařským vlekem a dětským vlekem, který je vhodnější pro menší lyžaře. Kromě dvou mírných sjezdovek v okolí najdete upravené běžkařské stopy, které jistě potěší nejednoho dospělého.

Pro pokročilejší lyžaře

Jestli máte doma větší děti, které už nějakou dobu lyžují, pak je malými středisky zřejmě neoslníte. Zkuste tedy vyrazit do větších středisek anebo vybrat areál, který má v okolí spoustu doplňkových aktivit. Určitě tedy zabodujete, pokud své děti vezmete na Klínovec. Kromě 32 kilometrů sjezdovek je tu totiž také snowpark a funkpark, kde najdete různé skokánky, tunely anebo třeba sjezd v boulích. Tento skiareál také vyhrál ve srovnání nejlepších lyžařských středisek za rok 2019, který připravil portál Arecenze.cz.

Dalším oblíbeným skiareálem je Rokytnice nad Jizerou, kde najdete jedny z nejdelších středisek v republice. Skiareál pod sebou má dvě střediska, na které platí stejná permanentka v případě, že zakoupíte vícedenní skipas. Kromě sjezdovek všech možných délek a obtížností tu najdete velký snowpark.

Pokročilejší lyžaře a větší děti pak můžete vzít so skiareálu Harrachov. Jedná se o středně velké středisko v Krkonoších, kde najdete dlouhé sjezdovky všech obtížnosti a také oblíbený snowpark. Neodmyslitelnou součástí Harrachova jsou skokanské můstky a nedaleko skiareálu najdete i bobovou dráhu nebo lyžařské muzeum.