Výběr nejlepšího ložního vybavení, jak na skutečně sladké sny?

Vybírat si s pečlivostí to, co si oblékáme, je pro řadu z nás samozřejmostí. Stejně důsledně bychom však měli přemýšlet nad tím, do čeho „oblečeme“ svou postel.

Jak vybrat matraci

Spánkem strávíme až třetinu života, je proto důležité, abychom se v ložnici cítili komfortně. Základem zdravého spánku je vhodně vybraná matrace.

S tím souhlasí i lékaři a fyzioterapeuti. V první řadě musíme dbát na adekvátní rozměr. Standardní šířka matrace na jednolůžko je 90 cm. Luxusní matrace nicméně může být i širší. Na větší jednolůžko využijete rozměr 140 cm. Výška souvisí s výškou tělesnou, kterou by měla alespoň o 20–25 cm přesahovat.

Co se týče požadované tuhosti, jde o aspekt subjektivní. Řídit se však obecně můžeme několika pravidly. Výběr matrace ovlivní pohlaví, respektive tělesná konstituce. Ženy jsou obvykle lehčí, proto jim vyhovuje matrace měkká. Podobně bychom při nákupu měli vzít v potaz spánkové zvyklost. Lidé, kteří spí na boku, ocení spíše měkkou matraci.

Jak vybrat polštář a přikrývku

Důležitá je i volba správného polštáře a přikrývky, neboť ovlivní komfort na lůžku. Je skutečně nutné postupovat v tomto pořadí, polštář si vybírejte až podle matrace. Vysoký polštář uvítáte hlavně na matraci měkčí, zatímco ten nízký na té tužší.

Přikrývku si vybírejte s ohledem na své podmínky a na to, jak jste zimomřiví. Zvláště hřejivá je hlavně vlna a peří. To ovšem nelze doporučit alergikům. Moderní přikrývky z dutého vlákna vám zase usnadní život díky jednoduché údržbě.

Jak vybrat ložní prádlo

Nakupování ložního prádla rovněž do značné míry podléhá osobnímu vkusu. Nedejte však jen na design a na to, zda povlečení ladí do vaší ložnice.

Nejdůležitějším je správný materiál. Ke klasickým volbám patří bavlna. Pořídit si pak můžete různé druhy jako plátno, satén, krep a flanel. Například satén oceníte celoročně, protože v létě příjemně chladí a v zimě hřeje.

Opět nezanedbejte ani nutnost určité péče, s níž musíte počítat. Bavlna je obecně „vděčným“ materiálem, protože plátno lze prát i na 60 °C. Krepové povlečení navíc nebudete muset žehlit.