Někteří pokládají recyklaci za trend či přežitek dnešní moderní doby, jiní tvrdí, že třídění a opětovné využití odpadu je tou hlavní cestou k záchraně naší planety. Pravdu hledejme někde uprostřed, recyklace sice výrazně nabývá na intenzitě až posledních pár desetiletí, nicméně pro životní prostředí je opravdu více než prospěšná. Jak ale vlastně správně recyklovat?
O řešení vyprodukovaného odpadu se lidé zajímali už v pravěku, kdy se ze zabitých zvířat snažili využít opravdu všechno. Kromě masa spotřebovali také kůže na oblečení a kosti na šperky či nástroje. Z doby bronzové pocházejí první nálezy kontejnerů, do kterých se sbíraly bronzové předměty na roztavení a opětovnou výrobu.
Dnešní doba nám přináší daleko širší možnosti znovupoužití některých produktů. V dnešním článku si povíme, jak vlastně správně třídit, aby mohl být odpad znovu využitelný. Pokud stále váháte, zda karton od mléka vhodit do papíru, plastu, nebo do úplně jiného kontejneru, začtěte se do následujících řádků.
Jak správně třídit plast?
Snad nejznámějším a nejrozšířenějším kontejnerem je ten na plasty. Jeho barva je jasně žlutá, s jistotou ho tedy nepřehlédnete. Kromě barvy vám v identifikaci, co do nádoby smíte vhodit, může pomoci i štítek na její přední straně.
V návodu se dočtete, že do žlutého kontejneru na plasty patří PET lahve, nádoby od domácích prostředků, plastové tašky či sáčky, fólie či kelímky od jogurtů. Nevhazujte sem však znečištěné obaly se zbytky jídla, mastné obaly od pokrmů či čistících přípravků, podlahové krytiny nebo obaly od nebezpečných látek.
Kam s nápojovými kartony?
Nápojové kartony nemusí nutně mít svůj vlastní kontejner, který by byl v tomto případě oranžový. Častěji bývá oranžová nálepka s pokyny k třídění nápojových kartonů na jiném kontejneru, ve většině případů na žlutém kontejneru pro plasty. Do takto označeného žlutého kontejneru tedy smíte vhodit krabice od mléka či džusů.
Tyto obaly byste měli před vytříděním sešlápnout. Do kontejnerů s oranžovou nálepkou rovněž nepatří znečištěné kartony a ani měkké obaly od kávy či jiných práškových potravin.
Papír patří do modrého
V případě papírového kontejneru je recyklace poměrně jednoduchá. Papírovým výrobkům je určen modrý kontejner a jeho obsahu se meze nekladou – dokud se jedná čistě o papír. Krabice, noviny, časopisy, obálky i s okýnkem, sešity se svorkami a klidně i celé knihy. S tím vším si zpracovatelé poradí.
V případě bublinkových obálek je ale nutné odejmout vnitřní plastovou vrstvu. Myslete také na to, že veškerý papír vhazovaný do modrého kontejneru musí být čistý a suchý, nevhazujte papíry mastné či uhlové, stejně tak ani použité papírové kapesníčky. S nimi zaplňte raději směsný odpad.
Sklu svítí zelená!
V případě recyklace skla směřujte k zelenému kontejneru. Sem patří skleněné nádoby, jako jsou lahve, sklenice a skleněné nádoby, také ale tabulové sklo z oken. Naopak nevhazujte zrcadla, skla z aut či jinak upravená. Pokud vedle zeleného kontejneru stojí také kontejner bílý, ten je určen na čiré sklo, zelený pak na barevné.
Co když stále tápu?
Pokud si nevíte rady, co jak třídit, detailní rozpis najdete vždy na informačním štítku na každém kontejneru. Můžou vám pomoci také značky ve tvaru trojúhelníku, které spolu s označením čísly či písmeny najdete na mnoha obalech a následně i na kontejnerech.
Můžete také navštívit stránky recyklačního ekologického centra REC Group, kde je možné vyhledat si informace o konkrétní položce, jak ji správně třídit. To se hodí, pokud zrovna míříte k barevným kontejnerům a nevíte si rady, kam daný výrobek vlastně patří. Centrum se navíc věnuje recyklaci v širší perspektivě a snaží se o kompletní osvětu společnosti, takže se zde dozvíte i další zajímavé informace.
I kov se dá recyklovat
Méně obvyklou nádobou je šedý kontejner určený na kovy. Sem patří drobnější kovové předměty, jakými jsou například plechovky od nápojů nebo konzerv, kovové tuby, alobal, hřebíky či šroubky. Objemnější kovové předměty jako plechy, trubky, hrnce a vany, které už dosloužily, je lepší odvézt na sběrný dvůr.
S originálním řešením, jak využít nepotřebné kovové předměty, přišlo recyklační ekologické centrum REC Group. Ve Starém Městě u Uherského Hradiště zřídilo takzvanou KOVOZOO, kde ale živá zvířata nehledejte. Jak napovídá samotný název, všech více než 220 zvířat je zde z kovu, od nejmenšího šroubku k největším plátům železa. KOVOZOO můžete navštívit stejně jako klasickou zoologickou zahradu, nebo si zvířata dokonce pronajmout.
Má třídění smysl?
Průměrná vzdálenost českého občana k barevným kontejnerům činí necelých 100 metrů. To nezní jako velká dálka, že? Třídění odpadu není náročnou záležitostí, přitom dokáže ulevit životnímu prostředí i vašemu odpadkovému koši. Vytříděné materiály se dají znovu použít, což sníží objem vámi vyprodukovaného odpadu, který skončí v klasické černé popelnici a odtud míří nejčastěji do spalovny.
Ekologičtější variantou než samotné třídění již vyprodukovaného odpadu je nákup výrobků, potravin či drogerie bez obalu, případně do znovunaplnitelných lahví. Pokud vás toto řešení zaujalo, můžete se poohlédnout po jednom z bezobalových obchodů ve vašem okolí, nebo při příští cestě do supermarketu alespoň sáhnout po čistém sáčku, který jste si odnesli z minulého nákupu.