Jak vyrobit posuvné dveře

Posuvné dveře představují praktický prvek každé domácnosti. A to zejména proto, že vám napomohou ušetřit mnoho místa. Fungovat pak budou na stejném principu, jaký můžete běžně znát ze šatních skříní. Je však při jejich realizaci nutné zohlednit konkrétní rozměry a individuální možnosti řešení u vás doma. Samotné vyrobení posuvného mechanismu není složité a šikovný kutil to zvládne i svépomocí. Na druhou stranu počítejte s dražším kováním i tím, že se takové dveře vyznačují horší tepelnou a zvukovou izolací.

  • Posuvné dveře jsou praktické a šetří místo.
  • Vždy tento typ sestává z vodicí lišty, dveřního křídla a válečkového mechanismu.

Co budete potřebovat pro výrobu dveří svépomocí

Systém posuvných dveří se vždy skládá z vodicí lišty, dveřního křídla a válečkového mechanismu. Částečně pro výrobu můžete využít i odpadový materiál, který vám už neudělá službu jinde.

Potřebovat budete hlavně dřevěná prkna a madlo, lze využít například i to ze staré skříně. Na samotné dveřní křídlo jsou použitelné prakticky libovolné materiály, jako jsou panelové desky, masivní dřevo, dýha, MDF, dřevotříska či překližka. Určitě si budete muset pořídit závěsnou lištu a pojezdová kolečka se třmenem.

Ujasnit si musíte, o který typ dveří půjde. Chcete klasické posuvné dveře nebo budete realizovat skládací variantu? Nejjednodušší jsou dveře posuvné, přičemž existují různé posuvné systémy umožňující montáž na zeď i na strop. Posuvný systém by měl vždy oproti délce dveří mít délku dvojnásobnou.

Jak na jednoduchou realizaci posuvných dveří

Prkna by měla vždy být očištěná. K ruce si vezměte úhelník, který vám pomůže přesně stanovit potřebné rozměry, na něž si je upravíte. K tomu použijte kotoučovou pilu. Zařezávání konců svlakových lišt můžete snadno zvládnout pokosovou pilou.

Prkna přebruste a očistěte, poté je můžete podle potřeby natřít. Do upravených prken můžete začít navrtávat otvory pro šrouby s metrickým závitem. Ty poslouží k připevnění příčné svlakové lišty.

Na závěr musíte na dveře upevnit pojezdová kolečka se třmenem. Pozor, umístění závěsu ovlivní umístění kolejnice i samotnou pozici dveří, je tak potřeba důkladně měřit.