Jak vybrat podlahu do domu či bytu

V dnešní době již neplatí klasické „do koupelny dlažbu, do chodby lino“. Právě naopak, při volbě podlahy můžete vybírat z nejrůznějších materiálů, které ovšem mají své typické vlastnosti. Doporučujeme volit bez předsudků, nejdůležitější je, aby na vás podlaha působila příjemně a ladila k celkovému interiéru. Samozřejmě je na místě myslet také na budoucí zátěž podlahy a její údržbu.

Nejčastější materiály a jejich vlastnosti

Jak jsme již zmínili, nabídka podlah je v současnosti poměrně široká, některé materiály se ale těší větší popularitě než jiné. Povíme si tedy něco o těch nejoblíbenějších.

Dřevo

Podlaha ze dřeva je odvěkou stálicí a vhodně zvolená zapadne takřka do každého interiéru. U dřevěných podlah můžete vybírat mezi variantou z masivu, nebo vícevrstevnými dřevěnými parketami. Masivní podlaha vám při správném zacházení vydrží celý život, je ekologická, pracuje s ovzduším v místnosti a je designově nadčasová. Její nevýhodou je poněkud vyšší cena a často také špatná odolnost vůči vlhkosti. Vícevrstevná podlaha je o něco levnější než masiv, ale má kratší životnost.

Vinyl

Nová generace PVC podlah rychlé nabývá na popularitě. Mezi její výhody patří odolnost, rychlá pokládka a velký výběr vzorů. Novou podlahu můžete mít takřka okamžitě. Na druhou stranu jde ale o syntetický materiál a podlahu nelze renovovat, při poškození nebo opotřebení je nutné ji vyměnit.

Dlažba

Naopak tradičnější podlahovou krytinou je dlažba. Vyznačuje se dlouhou životností, je ekologická a zachovává si svůj vzhled. Patří ovšem k podlahám méně příjemným na dotek, většinou je spíše tvrdá a studená, často také hrozí nebezpečí uklouznutí. Ani její pokládka nepatří k nejjednodušším.

Marmoleum

Moderní varianta starého známého linolea. Tato podlaha je vhodná pro alergiky, je hřejivá, odolná proti poškození a tlumí hluk. Patří ovšem k dražším materiálům a vlivem slunečního záření může časem měnit barvu.

Koberec

Ačkoliv pomalu ztrácejí na popularitě, stále jsou ještě koberce poměrně častou volbou, svůj boom ale mají už za sebou. Výhodou koberců je samozřejmě velmi široký výběr různých barev a provedení. Zmírňují hluk a jsou příjemné při došlapu, jsou hřejivé a zabraňují víření prachu. Právě kvůli hromadění prachu je ale potřeba dbát na velmi pečlivou údržbu a například pro alergiky nejsou příliš vhodné. Mají také kratší životnost než tvrdé podlahy a nejsou příliš odolné proti skvrnám a dalším poškozením.

Kam s ní?

Máte již určitou představu o jednotlivých podlahách, je ale důležité při výběru myslet i na to, do které místnosti podlahu volíte.

Chodba

Podlaha do chodby by měla být hlavně odolná a snadno udržovatelná, často se totiž setká s hrubými nečistotami a vlhkostí. Výhodou je, když podlaha nebude kluzká, což by při přezouvání mohlo být značně nepříjemné. Mezi vhodné materiály patří vinyl, dlažba a marmoleum, méně vhodný je koberec. Pokud chcete do chodby umístit dřevěnou podlahu, volte odolné tvrdé dřevo a vhodnou povrchovou úpravu.

Obývací pokoj

Volba pro obývací pokoj je asi nejrozmanitější, můžete použít takřka jakoukoliv krytinu, která je vám příjemná a lahodí oku. Výhodou je vždy jednoduchá údržba, zejména pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti. Podlaha by měla být hřejivá, studenější typy (například dlažbu) je dobré zkombinovat s podlahovým topením.

Ložnice

Pro ložnici platí v podstatě to samé, co pro obývák, jen je ještě důležitější zaměřit se na dobrou udržovatelnost podlahy. Nechcete přeci celou noc vdechovat prach a nečistoty. Vhodné je tedy dřevo, korek, vinyl a další podlahy, špatnou volbou není ani koberec, nedoporučujeme jej ale astmatikům a alergikům.

Kuchyně a koupelna

V obou případech by měly být podlahy odolné vůči vlhkosti (rozlité tekutiny) a nárazu (padající příbory), a snadno udržovatelné (z hygienických důvodů). Jestliže v kuchyni trávíte hodně času, není od věci zvolit některou z měkčích podlah, například marmoleum, která bude na rozdíl od klasické dlažby šetrnější a příjemnější k chůzi. Ačkoliv to může znít podivně, oblíbeným materiálem do kuchyně a koupelny je i dřevo. Vhodná jsou ale pouze velmi odolná, například tropická, dřeva, kterým neuškodí ani vyšší vlhkost. Vždy samozřejmě musíte koncipovat podlahu podle celkového vzhledu a vybavení koupelny. Fantazii se zkrátka meze nekladou, inspirovat se navíc můžete na internetu různými návrhy moderně vybavených koupelen.

Kde nakupovat?

V době internetu není již potřeba kvůli výběru podlahy vážit dlouhou cestu do obchodu. Vše se dá zařídit z pohodlí domova třeba na yesinterier.cz. Pokud ovšem se zmiňovanými materiály nemáte předchozí zkušenosti, není od věci zajít do obchodu nebo nějakého showroomu a různé podlahy si osahat. Podlaha přeci jen nemá lahodit pouze oku, musí být příjemná i na dotek. Doporučujeme vždy zvážit poměr ceny a životnosti, podlaha je přece jen spíše dlouhodobou investicí a šetřit se zpravidla příliš nevyplácí.