Bydlení a zahradaFinance a peníze

Jak ušetřit při rekonstrukci interiéru?

Jak ušetřit při rekonstrukci interiéru?

Pokud se chystáte na rekonstrukci interiéru, určitě vás zajímá finanční stránka celého projektu. Ten sice nikdy nebude levný, na druhou stranu si lze zajistit finanční úsporu, a to hned několika způsoby.

Všechno si dobře naplánujte

Na finanční úspoře je možné začít pracovat již dlouho před samotnou rekonstrukcí. Vše si je totiž třeba dobře naplánovat. Jistě, sami to asi nezvládnete, proto se obraťte na někoho, kdo rekonstrukci rozumí a sestaví její přesný plán. Pak je totiž výrazně eliminováno riziko, že se budou některé práce provádět zbytečně, případně budete utrácet za materiál, který následně nevyužijete. Navíc vám doporučujeme se obrátit na vícero řemeslníků či firem. Orientovat se můžete podle termínů, cenových kalkulací apod. A ještě jedna rada – nikdy se sami nepouštějte do odborných prací, u nichž si nejste jisti.

Soustřeďte se na nákup sériově vyráběného vybavení 

Pokud má být součástí rekonstrukce interiéru i obměna stávajícího nábytku, můžete si jej nechat vyrobit na míru. Ačkoli v takovém případě bude zcela originální a navíc vám bude plně vyhovovat, toto řešení není z hlediska finanční stránky nejvhodnějším. Chcete-li při rekonstrukci ušetřit, raději se soustřeďte na nákup levnějšího, sériové vyráběného nábytku, a to v řetězcích jako Asko, Sconto atd. Takový nábytek sice nebude originální, na druhou stranu si lze i tímto způsobem pořídit kvalitní a vizuální zajímavé vybavení, které vám bude v interiéru sloužit po mnoho let. 

Nahraďte drahé materiály levnějšími alternativami  

Některé materiály jsou dražší než jiné. Pokud se vám tedy při rekonstrukci interiéru nedostává financí, můžete zvolit lacinější výrobky. Tak například dřevěná okna lze nahradit plastovými. Ačkoli by se mohlo zdát, že tento krok není z nejšťastnějších, plastová okna jsou levnější a navíc mohou mít perfektní termo-izolační vlastnosti, takže zabraňují tepelným ztrátám, což přináší další finanční úsporu. Dřevěná okna sice bývají vizuálně zajímavější, nicméně okna z plastu si lze aktuálně pořídit v různých dekorech, které dokážou právě dřevo přesvědčivě napodobit. 

Pamatujte, že nikdo není tak bohatý, aby si kupoval levné věci 

Už při plánování rekonstrukce se zaměřte na snížení nákladů v budoucnu, tedy při samotném bydlení. Jeden z prvků mohou představovat výše zmíněná okna, nicméně se stavební firmou je možné konzultovat rovněž účinné zateplení, stejně jako úsporné vytápění. Ačkoli vás tyto prvky mohou vyjít dráže, v konečném důsledku se vyplatí a v průběhu let vám mohou ušetřit spoustu peněz. To samozřejmě platí i o úsporných spotřebičích. Pokud tedy budete interiér nově vybavovat od píky, zaměřte se na spotřebiče, které mají energetickou třídu minimálně A+. 

Využijte slevové akce či výprodeje

V současné době je možné materiály, nábytek i další vybavení zakoupit v mnoha kamenných i internetových obchodech. Proto nic nezkazíte, pokud si důkladně porovnáte jejich nabídku. Můžete se zaměřit na produkty, na které se vztahují slevové akce, ale využít je možné rovněž slevové kupóny. Zaměřit se lze také na výprodeje, případně se můžete vydat na obhlídku bazarů ve vašem okolí, kde si je možné pořídit levné a zajímavé kousky. Těmito způsoby přitom můžete ušetřit tisíce, a to zvláště v případě zásadních změn v interiéru, které budou takříkajíc z gruntu.

Přiložte sami ruku k dílu

Rekonstrukcí interiéru nezvládne s největší pravděpodobností úplně sám ani ten nejschopnější kutil. Proto je vždy lepší krokem to, co už jsme nastínili na začátku, totiž obrátit se na profesionálního řemeslníka či firmu. Nikde však není psáno, že nemůžete sami přiložit ruku k dílu. Některé úkony navíc zvládne prakticky každý. Můžete se tedy vrhnout na některé jednodušší práce, mezi které patří malování, tapetování nebo montáž nábytku, případně i do některých náročnějších úkonů, jako je výroba vlastních kusů nábytku (např. dveří). Finanční úspora v těchto případech sice nebude nijak závratná, nicméně ušetřit je možné i takovýmto způsobem.