Bydlení a zahrada

Jak upevnit síť na okurky – návod krok po kroku

Jak upevnit síť na okurky – návod krok po kroku

Takzvané vertikální pěstování je pro okurky velmi vhodné. Jde totiž o popínavé rostliny. Pěstování na kolmo upevněné síti nám ušetří místo, ale také v případě chladného a deštivého počasí ochrání okurky před rozvojem plísní. Plody se nám budou i pohodlněji sklízet.

Musíme však počítat s tím, že je tento způsob pěstování náročnější na čas, ale i na finance. Co budeme potřebovat k jeho realizaci?

  • Pěstování okurek na síti je pohodlné, šetří místo a chrání okurky před rozvojem plísní.
  • Je však náročnější na čas a finance.

Jak na realizaci sítě

Základem budoucí sítě by se měla stát opěrná konstrukce z dřevěných kůlů nebo železných tyčí. Ty mají mít výšku cca 2 metry a zatloukají se ve vzdálenosti 2 až 3 metry.

Na vrchol ukotvíme nosný drát nebo pevný motouz. Na konci každé řady dáváme pozor jednak na to, aby bylo ukotvení kvalitní, ale i na dostatečné vypnutí. Na drát či motouz se instaluje samotná síť z polypropylenu, kterou lze pořídit v běžných obchodech. Použitelný je i jiný adekvátně odolný materiál.

Velikost ok by měla být nejlépe 15 x 15 cm. Některé zdroje uvádějí jako dostačující velikost ok i 10 x 10 cm. Případně na drát či motouz připevníme vodící motouzy.

Jednotlivé řady sítí dimenzujeme tak, abychom udrželi vzdálenost v rozpětí 1 až 1,5 m. To nám dovolí pohodlný přístup k rostlinám, jednak při ošetřování, ale i posléze při sklizni.

Jak upevnit síť na okurky

Podle šlechtitelů je nutné odstranit postranní výhony a malé plůdky, které rostou z paždí listů až do výšky 30 cm. Díky tomu okurka zakoření a vytvoří si kvalitní růstovou plochu.

Okurky se nebudou pnout úplně samy jako třeba fazole, je potřeba jim „pomoci“. Je proto nutné je ovíjet kolem provázku a směřovat do ok. Do jednotlivých ok sítě je potřeba navádět již od počátku hlavní vrchol okurky. Pokud rostlina převýší 50 cm, tak je nutné podobně na síť dostat i výhonky postranní.

Rostliny je nutno vyvést až k hornímu vodícímu drátu. Stačí přehodit a ponechat rostliny volně růst, růstový vrchol lze zaštípnout.