Vlastní bydlení představuje jeden z nejdůležitějších pilířů našeho života. Vyžaduje to ovšem dostatek finančních prostředků, které bývá pro většinu běžných obyvatel nezbytné si půjčit. Řada lidí si však klasickou hypotéku brát nechce nebo nemůže a možnost zápůjčky peněz v rodině či jinde nemá.

Máte skutečně omezený rozpočet a na účtu pouze 500 000 Kč? I za takto malou částku je možné s jistými omezeními začít bydlet, shodují se odborníci.

  • Bydlet za 500 000 Kč lze v mobilním domě nebo v domě postaveném svépomocí.
  • Nezapomínejte na nutnost již vlastnit pozemek.

Postavit dům za 500 000 Kč lze

Řádově za několik set tisíc korun postavit lze, pokud se spokojíte se značně omezeným prostorem. Budete navíc muset šetřit na všem, jak na materiálu, tak i na práci.

Stavět se v takovém případě bude i ze zbytků a počítá se s tím, že většinu stavebních prací realizujete svépomocí. Pak se dle odborníků můžete dostat i na 150 000 Kč. Vezmeme-li v potaz onu hraniční sumu 500 000 Kč, pro představu lze z praxe uvést, že je reálné postavit tímto způsobem dům o celkové výměře cca 40 m² s tím, že základovým materiálem bude dřevo.

Láká vás někdo, že levně postaví? Nedejte se mást, problém může tkvět v beznadějně ošizených materiálech i špatně odvedených stavebních pracích. V rámci zachování přijatelné kvality odborníci doporučují u developerských projektů nesnižovat částku pod 30 000 Kč za m².

Bydlet lze v mobilním domě

Ceny mobilheimů se běžně pohybují v řádech několika set tisíc korun, za ty nejlevnější zaplatíte cca 150 000 Kč, za prakticky plnohodnotné domy s výměrou kolem 70 až 90 m² už kolem 900 000 Kč. Vyrábějí se z ocelových profilů nebo dřevěných hranolů.

Výhodou umístění mobilheimu je především skutečnost, že na něj není potřebné žádné stavební povolení. Nemůžete si sem ale nahlásit trvalé bydliště, byť vám samozřejmě nikdo nemůže zakázat, abyste v něm skutečně trvale bydleli.

Realizace takové stavby je velmi rychlá, může v ní tedy bydlet například mladá rodina, do které má co nevidět přibýt přírůstek. Životnost klasického mobilheimu je vysoká, běžně v nich lze bydlet celoročně a limit rozpočtu do 500 000 Kč tyto stavby rovněž splní.

Bez pozemku to nepůjde

Ať už se rozhodnete pro prefabrikované řešení nebo stavbu svépomocí, opět je nutné upozornit na to, že je již potřeba počítat s vlastnictvím pozemku.

Pro zajímavost můžeme uvést, že pražské pozemky a parcely v okolí metropole vám z kapsy „vytáhnou“ v průměru 5 000 Kč za 1 m². To přitom ani zdaleka nejsou nejvyšší sumy vysoce lukrativních pražských čtvrtí. Naopak ušetří ten, kdo se odstěhuje například do Olomouckého kraje, kde se cena pohybuje za 1 m² kolem 1 100 Kč.

Další články