Indoor pěstování – čerstvé bylinky, ovoce a zelenina po celý rok

Stává se vám, že v obchodě často nenajdete ovoce a zeleninu v kvalitě, kterou byste si představovali? A když už narazíte na hezké kousky, jsou enormně drahé? Vypěstujte si vlastní ovoce a zeleninu jednoduše doma. Ano, i v zimě.

Největší výhodou je, že přesně víte, co jíte. Žádné zbytečné chemické postřiky, žádné dlouhé skladování ovoce a zeleniny při dovozu ze zahraničí. Bio kvalitu si zvládnete vypěstovat v pohodlí vašeho bytu či domu.

V článku vám přinášíme informace o tom, jaké ovoce a zeleninu doma můžete vypěstovat, co k tomu budete potřebovat a na co si dát pozor. Detailněji se zaměříme na pěstování rajčat, citrusů a chilli papriček.

Pokud jste pěstitel začátečník, zajisté oceníte možnost pořízení kompletních pěstebních setů.

Pěstování rajčat

Vzhledem k tomu, že rajčata jsou velmi odolná vůči chorobám a škůdcům, je jejich pěstování doporučeno i začátečníkům. Dejte jim správnou péči a budete odměněni šťavnatým rajčetem perfektní chutě a vůně.

Určitě zde využijete zkušenosti s pěstováním rajčat v záhonech na zahradě.

Správná teplota a umístění

Ani chlad, ani tropy. Pro vyklíčení a růst rajčat vyberte místnost, kde bude stabilní teplota zhruba 15–18 °C.  Při klesnutí teploty pod 15 °C hrozí, že rostlina dostatečně nezapustí kořeny a může se stát náchylnější k bakteriálním a plísňovým chorobám. Jakmile začnou rajčata kvést, je třeba teplotu zvýšit. Přes den je ideální teplota  22–28 °C, v noci 17–21 °C. Nevystavujte je průvanu.

Opomenout nesmíme ani vlhkost vzduchu, která by se nikdy neměla dostat mimo rozmezí 70–85%. Stejně důležitá je i optimální vlhkost substrátu, nesmí se přelévat.

Především v zimě je nezbytné, aby rajčata měla dostatečný přísun světla. Nejlepší řešením je LED osvětlení. Nevydává zbytečné teplo, tudíž ho můžete přiblížit velmi blízko rostlině nebo přisvětlovat zrající plody i zespodu.

Substrát a hnojení

Substrát by měl být velmi bohatý na živiny. Perfektní volbou jsou kokosové substráty, které splňují přísné standardy a nejsou u nich zaznamenány mikroby ani choroby. Obsahují přírodní látky posilující rostliny. Množství substrátu v květináči by mělo být takové, aby jeho výška dosahovala alespoň 15 centimetrů.

Hnojení určitě nepodceňujte a začněte s ním hned, jak velikost rostlin v nádobách dosáhne asi 7 cm. Vybírejte organická hnojiva v tekuté formě, která dodají rajčatům správnou chuť a vůni.

Opylení

Ve chvíli, kdy rajčata vykvetou, se musíte postarat o jejich opylení. Hmyz nikde odchytávat nemusíte. Stačí vzít do ruky smotek vaty nebo vatovou tyčinku a postupně vatou lehce přetřít každý květ.

Pěstování citrusů

Své vlastní citrony, pomeranče, mandarinky nebo limetky si můžete dopřát i doma v obýváku. Díky moderním vyšlechtěným odrůdám to není složité.

Sazenice

Cestou k úspěchu jsou roubované sazenice. Při pěstování ze semen se sice po mnoha letech dočkáte krásného stromku, plodit vám však nebude.

Pěstování citrusů v zemině

Pro začátek stačí sazenice a květináč naplněný směsí univerzální zeminy, kompostu a expandovaného jílu. Substrát musí být propustný, středně výživný a mírně kyselý.

Květináč umístěte na světlé místo. Pozor na přímé sluneční záření, mohlo by popálit listy.

Zalévejte citrusy střídmě, hrozí u nich přemokření kořenů.

Rostliny hnojte od jara do podzimu. Ideální jsou tekutá hnojiva na citrusy s vyšším obsahem draslíku.

Na zimu je třeba rostliny citrusů přemístit do chladné místnosti s teplotou 10–15 °C.

Citrusy kvetou a plodí zároveň. Mají samoopylovací květy, takže vám bude stačit jen jedna rostlina. Jakmile se na rostlině objeví květy, štětečkem se postarejte o přenesení pylu z prašníku na bliznu.

Další možností pěstování citrusů je hydroponické pěstování, které řeší problém s přemokřením kořenů.

Pěstování chilli papriček

Na závěr něco pro fajnšmekry – chilli papričky. 

Chilli rostliny se dají doma pěstovat pomocí LED světelných diod. Potřebují LED světlo, které má širokospektrální rozsah barev. Pěstování chilli s pomocí LED světel vám umožní pěstovat krásné rostliny chilli po celý rok.

Teplota světla je důležitým faktorem pro růst zdravých rostlin. LED světla nevytvářejí stejné teplo jako přirozené světlo ze slunce. Pěstování chilli rostlin vyžaduje teplotní rozmezí 22–28 °C.

Je důležité rostliny nepřelévat. Nadměrná zálivka může vést k hnilobě kořenů a dalším chorobám, které mohou rostlinu poškodit nebo zabít.

Pěstování bylinek

K zajištění přísunu čerstvých bylinek po celý rok je nejvhodnější hydroponické pěstování.

Nejprve je třeba odebrat několik řízků z byliny, kterou chcete pěstovat. Řízky dejte do skleněných nádob a naplňte je čistou vodou, kterou jste nechali přes noc odstát. Vodu měňte přibližně jednou za týden. Ve chvíli, kdy řízky začnou růst, s pravidelnou výměnou vody přestaňte. Nádoby umístěte na světlé místo.

Velkým pomocníkem pro domácí pěstování ovoce a zeleniny jsou také pěstební stany. Vnitřní přenosné stany se používají pro pěstování rostlin za pomoci hydroponie, zeminy, kokosových vláken nebo aeroponie.