Designová fasáda, která nezestárne

Hledáte originální vzhled pro vaši fasádu, který bude vypadat luxusně a jen tak se neokouká? Pak byste se měli blíže seznámit s fasádami a obklady z lícového zdiva.

Lícové cihly jsou také známé pod názvy režné zdivo nebo lícovky. Jsou ideálním nestárnoucím spojením designu, kvality a tradičního materiálu. Přináší s sebou kouzlo přírody – jedná se o stoprocentně přírodní materiál.

Cihlová fasáda je velice praktická, protože se vyznačuje dlouhou životností a snadnou údržbou. Pokud si nevyberete velmi světlý odstín, ztratí se na ní skvrny i šmouhy. Navíc je velmi nadčasová a jen tak nevyjde z módy – používá se již spoustu let a své místo si jistě udrží i v budoucnu.

Barvy lícového zdiva

Cihly se nabízí v opravdu široké škále barev a odstínů. Sehnat je lze od světlých krémových odstínů, přes velké množství klasických cihlových až po velmi tmavé. Na své si přijde opravdu každý. Odstíny lze i vzájemně kombinovat, takže můžete docílit originálního vzhledu fasády, který nemá nikdo jiný.

Lícové cihly vs. obkladové pásky

Lícových cihel je několik druhů dle typu výroby. Ražené lícové cihly se vyrábějí ražením hlíny do formy. Každá cihla je vyrobena jako originál, což zaručuje jedinečný vzhled. Svou texturou připomíná ručně dělané cihly. Dále se dají použít lícové cihly klinker, které se vyrábějí tažením cihlářské hlíny ze šnekového lisu a řezáním na jednotlivé díly v požadovaném formátu. Touto metodou získávají cihly pravidelný a přesnější tvar. Česky se přezdívají zvonivky – mají typický zvonivý zvuk.

Cihlové obkladové pásky se vyrábějí řezáním lícových cihel. Výběr barev je tedy totožný s lícovými cihlami. Tloušťka pásky je 20 – 25 mm. Obkladové pásky se dají lepit na stěnu, nemusí mít základy.

Jak vyzdívat lícové zdivo?

Již máte vybrané lícové cihly nebo obkladové pásky, které budou vašemu domu slušet? Pak je na čase začít řešit, jak postupovat při vyzdívání.

Nejlepším řešením je nechat práci na profesionálech. Budete mít jistotu, že zdivo bude rovné, čisté a bez dořezů. Pokud jste ale zruční a chcete si fasádu vyzdít sami, při dodržení všech postupů to také zvládnete.

V první řadě je potřeba uskladnit celé potřebné množství materiálu na staveniště. Palety s lícovými cihlami skladujte na rovném a suchém prostranství, aby nedošlo k jejich znečištění a poškození.

Při zdění je třeba odebírat cihly vždy z několika palet současně. Tím zajistíte barevnou jednotnost celé fasády.

Do práce se pouštějte pouze v příznivém počasí. Vyhněte se dešti, přímému slunečnímu záření a teplotám nižším než 5 °C.

Dvakrát měř, jednou řež

Zlaté pravidlo, které platí i u vyzdívání lícových cihel. Důkladné rozměření je nejdůležitější částí celé přípravy. Správným rozměřením se vyhnete dořezům, které pak ničí celkový dojem fasády.

Pro rozměření budete potřebovat výškový a délkový modul lícových cihel a šířku spáry. Správné rozměření se provádí od spodní hrany překladu oken. Od této pomyslné nuly se rozměřuje směrem dolů a směrem nahoru.

Čím lícové cihly vyzdívat a spárovat?

K vyzdívání je zapotřebí speciální jednokroková zdící a spárovací malta. Malty jsou dostupné ve více barvách.

Mnohostranné využití lícového zdiva

Lícové cihly mají široké využití v exteriéru i interiéru. Dolaďte tak k fasádě i zbytek vašeho bydlení.

Cihly v interiéru

Lícové cihly nebo obkladové pásky se hodí do všech místností ve vnitřních prostorách. Výborně se hodí do obývacích pokojů, ložnic, kuchyní a dokonce i koupelen. Často jsou využívány i v komerčních prostorách.

Je jen na vás, jestli si obložíte celou jednu stěnu v místnosti nebo zvolíte jen menší plochy. Skvěle vypadá obložení krbu nebo třeba soklu baru.

Cihly v exteriéru

V zahradách je využití lícových cihel opravdu rozmanité. Lze je použít na vyzdění plotu, dlažby, krbu, terasovitých zahrad nebo třeba zahradního domku či venkovní kuchyně.

Čištění lícových ploch

Především v znečištěném prostředí velkých měst může docházet k černání cihel. Při čištění je důležité nenarušit podkladové cihly. Ideálním prostředkem je čistící pasta na bázi fluoridu amonného. Bezvodá pasta se nanáší na vyschlý povrch fasády, poté se nechá vpít do povlaku a následně se fasáda tryská tlakovou vodou odspodu vzhůru.