Zvířata a domácí mazlíčci

Brouk podobný švábu – rus domácí

Brouk podobný švábu – rus domácí

Rusa domácího, který se biologicky řadí mezi šváby, avšak od běžného švába obecného se v mnohém liší, můžete objevit i ve své domácnosti. Tam je samozřejmě nezvaným hostem a je třeba s ním zatočit. Jako vždy ale platí, že prvním pravidlem v boji je „poznej svého nepřítele“.

Rus domácí a naše domácnosti

To, že se rus usídlil u vás doma, poznáte většinou během noci, kdy se žene za potravou. Rus domácí totiž patří mezi noční hmyz. Co se potravy týká, není příliš vybíravý, nepohrdne kouskem papíru ani olupující se kůží, o zbytcích jídel a drobcích ani nemluvě.

Jako svůj domov si bere za své nejrůznější pukliny, díry, nebo škvíry ve zdech. Je schopný se rozmnožovat po celý rok. Samičce přitom stačí pouhé jedno spáření k produkci několika desítek vajíček.

Proč se rusa zbavit co nejrychleji? A jak to udělat?

Od rusa domácího nelze očekávat nic dobrého. Je přenašečem mnoha bakterií, jednou z nejtypičtějších je dokonce salmonela. Poznáte ho i podle specifického zápachu, který během pobytu u vás produkuje, což je samo o sobě dobrým důvodem pro jeho likvidaci.

Způsobů likvidace rusa domácího je hned několik. Tyto jsou využívány nejčastěji:

PořadíZpůsob likvidacePřibližní cena
1.Využití vysokých nebo nízkých teplot0 Kč
2.Lepové pasti39 Kč
3.Chemické přípravky k vypuzení189 Kč
4.Speciální postřiky320 Kč

Teploty v domácím prostředí jsou pro rusa domácího bohužel zcela optimální. Pokud se tedy chcete rusa domácího zbavit, účinným způsobem je vystavit ho maximálním možným teplotám, nesnese například žár slunce nebo tropické teploty. I nízké teploty pod nulou jsou pak pro rusa domácího prakticky smrtící. Máte-li tedy možnost na čas změnit v bytě teplotu, udělejte to.

Na hubení a zbavení rusa domácího je možné využít různých speciálních lepových pastí a pyrethrových přípravků k vypuzení. Cílené postřiky pomocí insekticidu je možné provádět jen s omezeními a s ohledem na to, v jakém prostředí se nacházíte. Tento způsob likvidace rusa je tak lepší nechat na profesionálech.