Ostatní

Bolest zubu pod korunkou: 4 nejčastější příčiny a jak ji řešit

Bolest zubu pod korunkou: 4 nejčastější příčiny a jak ji řešit

Bolest zubu pod korunkou je velmi palčivý problém, se kterým se za život potká téměř každý. S největší pravděpodobností je na vině zubní kaz, zánět zubní dřeně, váček pod korunkou, případně uvolněná nebo špatně padnoucí korunka. Bolest ihned po nasazení zubní korunky je ale zcela běžná a netrvá příliš dlouho.

Navštivte svého zubaře

Pokud je bolest intenzivní a trápí vás delší dobu, neodkládejte návštěvu zubaře. Diagnostika pomocí internetu není dostačující a je potřeba se obrátit na odborníka.

Nejčastější příčiny, které jsou spojeny s bolestí zubu pod korunkou?

·      reakce na nasazení korunky na zub

·      zubní kaz

·      zánět zubní dřeně

·      váček pod korunkou

Reakce na nasazení korunky na zub

Bolest zubu pod korunkou je celkem typický jev, který se může vyskytnout bezprostředně po nasazení korunky na zub. Bolest by však měla během několika dnů postupně odeznít.

Zubní kaz

Mezi časté příčiny bolesti zubu patří jednoznačně zubní kaz. Na zubu se mohou vlivem konzumace potravin a nápojů hromadit bakterie, které jsou odpovědné za již zmíněný zubní kaz. Ten se nejčastěji projevuje citlivostí a ostrou bolestí při pití studených nebo teplých tekutin. Zubům ale vadí i konzumace jídla, či dokonce vystavení zasaženého zubu vzduchem.

Zubní korunky, které se používají k rekonstrukci poškozených zubů jsou v dnešní době především metalokeramické. V případě, kdy je korunka nasazena na živý zub, stále hrozí možnost vzniku zubního kazu. A to zvláště v oblasti krčku, kde je riziko největší.

Zánět zubní dřeně

Bolest zubu pod korunkou bývá velmi často spojena se zánětem zubní dřeně, jinak řečeno pulpitidou. Bolest se projeví v případě, kdy pod korunkou zůstávají zubní nervy.

Váček pod korunkou

Váček pod korunkou je nejčastěji reakcí na neléčený zubní kaz. Zubní váček pod korunkou totiž vzniká tam, kde se organismus snaží zabránit před bakteriemi v zubu.

První pomoc před návštěvou zubní ordinace

Domácí pomocníci v boji s bolestí zubuÚčinky
Výplach úst slaným roztokemSnížení zánětu a infekce, znecitlivení
Volně prodejné léky proti bolestiSnížení bolesti, zmírnění otoku
Hřebíčkový olejzmírnění zánětu, antibakteriální účinky
Ledové obkladyzmírnění bolesti

Mějte na paměti, že domácí léčba zubu je jen krátkodobé řešení. Bez ohledu na příčinu bolesti je zapotřebí vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: Clevelandclinic.org