Zdraví a krása

Bolest vnější strany chodidla při došlápnutí

Bolest vnější strany chodidla při došlápnutí

Jakákoliv bolest je samozřejmě nepříjemná, současně nám ale jejím prostřednictvím naše tělo sděluje, že ne vše je s ním v pořádku. Je proto důležité na bolest reagovat. K tomu je dobré alespoň rámcově vědět, co ta která bolest s největší pravděpodobností signalizuje. To se týká i bolesti chodidla. Jak se k ní stavět?

Bolest chodidel

Příčin bolesti chodidel je celá řada, a to i když budeme počítat jen ty relativně známé. Zkusíme vyjmenovat ty nejvýznamnější:

PořadíPříčina bolesti
1.Špatná obuv
2.Nadváha
3.Špatný způsob chůze
4.Zlomenina
5.Krevní sraženina
6.Zánět

Bolest vnější strany chodidla nemusí být způsobena jen nevhodným výběrem obuvi. Bolest bývá často způsobena přetížením, jinými slovy nadváhou, špatnou koordinací pohybů a držením páteře, nebo úrazem. Častokrát se v ní potom odráží i další změny, které ve vašem organismu právě probíhají.

Bolest chodidla ale také mnohdy úzce souvisí i s životním stylem a celkovým zdravotním stavem. Bolest chodidla z vnější strany je přitom dokonce „viditelná“ i pouhým okem, projevuje se především otokem a někdy až nápadně viditelnou modřinou, která je na dotek velmi citlivá. Modřina, tedy krevní sraženina, může být vyvolána zlomeninou kosti, ke které dochází v této oblasti poměrně často.

Jak na bolest reagovat?

Je zřejmé, že příčin bolesti chodidla může být celá řada. Je proto na místě ve chvíli, kdy se bolest objeví, vyhledat pomoc lékaře a nechat si provést rentgenové vyšetření, na kterém může být stav a rozsah problému viditelný. Kromě zlomeniny kosti může lékař takto zjistit i zánět v pokročilém stadiu, který je potřeba léčit.

Jedná se o poměrně častý problém, který může odkazovat především na zánět hlezenního kloubu, se kterým úzce souvisí i stav tkáně, která může být v tomto případě značně zjizvená. Bolest vnější strany chodidla však nemusí být způsobena jen mechanickým poškozením. Často to bývá i artritida, která se může projevit i ve středním věku.

Změny na kloubech, ke kterým často dochází vlivem poškození kloubů, způsobují silnou bolest. Chronická bolest, která takto vzniká, přitom ovlivňuje často i psychický stav, nepohodu a náladovost.

Bolest chodidla může samozřejmě způsobit i natažený, nebo natržený sval, případně skřípnutý nerv v oblasti vnějšího chodidla, které mohou způsobit nejen nepříjemnou bolest, ale zároveň mohou negativně ovlivnit i způsob chůze. Někdy dochází i ke vzniku velmi jemných prasklin v kostech v oblasti kotníku, které taktéž vyvolávají intenzivní bolest. Žádnou dlouhotrvající bolest ale není radno podceňovat a je třeba ji ihned konzultovat se zkušeným lékařem.