Zdraví a krása

Bolest ramene a paže: jaké jsou možné příčiny a řešení?

Bolest ramene a paže: jaké jsou možné příčiny a řešení?

Bolest ramene a paže může být způsobena různými faktory, od zranění přes opotřebení až po zdravotní stavy, které mohou vyvolávat bolest jak v rameni, tak i v paži. Ramenní kloub je jedním z nejvíce mobilních kloubů v lidském těle a je tedy velmi náchylný k úrazům a degenerativním onemocněním. V tomto článku prozkoumáme různé příčiny bolesti ramene a paže a nabídneme přehled možných léčebných metod.

Obraťe se na doktora

V případě, že bolest ramene a paže přetrvává nebo je intenzivní, rozhodně byste se měli obrátit na odborníka a nehledat řešení na internetu. Vždy záleží na konkrétní situaci a správný postup může určit jedině váš ošetřující doktor.

Co může bolest ramene a paže znamenat?

Bolest ramene může mít mnoho podob a může být spojena s různými onemocněními a stavy. Například, bolest spojená se syndromem zmrzlého ramene se typicky vyvíjí postupně a je hluboká a tupá. Naopak, bolest způsobená kalcifikační tendinitidou může být akutní a velmi silná.

  1. Zranění a opotřebení: Časté příčiny bolesti ramene zahrnují poškození rotátorové manžety, záněty šlach (tendinitida) a záněty burzy (bursitida), které mohou nastat v důsledku nadměrného používání ramenního kloubu nebo při sportovních aktivitách.
  2. Nevyvolaná bolest: Bolest ramene a paže může být také příznakem srdečního infarktu, zejména pokud je doprovázena dalšími symptomy, jako je bolest na hrudi, dušnost, nevolnost, pocení nebo závratě.
  3. Onemocnění a stavy: K dalším zdravotním stavům, které mohou způsobovat bolest ramene, patří artritida, osteoartritida, revmatoidní artritida a cervikální radikulopatie, která se vyskytuje, když jsou nervy v krční oblasti stlačeny.

Jaké jsou symptomy a jak se bolest projevuje?

Bolest ramene může ovlivnit schopnost vykonávat běžné denní činnosti, jako je oblékání, vaření nebo sprchování. Bolest může být doprovázena otoky, ztuhlostí, modřinami, citlivostí a omezením rozsahu pohybu. Bolest může vyzařovat od ramene po paži až do ruky a může být spojena s pocitem brnění nebo „jehlic“ v prstech.

Možnosti léčby

Léčba bolesti ramene a paže závisí na příčině a závažnosti příznaků. Lehké až střední bolesti lze často léčit domácími prostředky, jako je metoda R.I.C.E. (odpočinek, led, komprese a elevace), užívání volně prodejných léků proti bolesti a protizánětlivých medikamentů nebo prováděním jemných protahovacích cviků.

Kdy navštívit lékaře

Je důležité konzultovat s lékařem, pokud bolest ramene a paže:

  • nepolevuje nebo se zhoršuje i přes domácí péči,
  • je spojena se symptomy jako zvýšená červenost, otok,
  • nastane spolu s necitlivostí, slabostí nebo pocitem „jehlic“ v prstech.

Zdroj: Healthline.com