Zdraví a krása

Bolest pod levým žebrem a plynatost

Bolest pod levým žebrem a plynatost

Jste často vystaveni bolesti pod levým žebrem spojenou s plynatostí a nevíte, co by mohlo být příčinou? S těmito problémy se potýká velká část z nás a může za nimi stát mnoho příčin, ať už méně, či více vážných. Příkladem těchto příčin jsou:

  • gastroezofageální refluxní choroba
  • žaludeční vředy
  • pankreatitida
  • poranění hrudníku
  • střevní obtíže

Navštivte lékaře

Bolest pod levým žebrem a plynatost mohou velmi znepříjemňovat život. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky mohou být spojeny s mnoha různými zdravotními stavy a některé z nich mohou vyžadovat lékařskou pomoc. Pokud máte jakékoliv obavy o své zdraví, měli byste se obrátit na svého lékaře, který vás vyšetří a nastaví správnou léčbu. Není možné spoléhat na doporučení na internetu a provádět si diagnostiku svépomocí.

Gastroezofageální refluxní choroba

Jedná se o docela běžnou poruchu trávení, kdy se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Tento stav způsobuje bolest v oblasti hrudní kosti a může vystřelovat až do oblasti pod levým žebrem.V závislosti na konzumované potravě se může vyskytnout i plynatost. 

Žaludeční vředy

Pokud bolest pod levým žebrem a plynatost přichází po konzumaci kořeněných a pikantních jídel, může jít o vředy. Vředy mohou způsobovat bolest nejen v oblasti žaludku, ale i v oblasti levého žeberního oblouku.

Pankreatitida

U akutní formy zánětu slinivky břišní bolest vyzařuje především v oblasti pod oběma žebry. Tato bolest může vystřelovat až do zad a nebo do nohou. Většinou je spojena se zvracením, horečkou, vysokým tlakem a může se objevit i plynatost.

Mohlo by vás také zajímat: Bolest břicha nahoře uprostřed

Poranění hrudníku

Jakékoli poranění hrudníku nebo břicha může způsobit bolest pod levým žebrem. Plynatost zde není přímým důsledkem, avšak může být spojena s tím, co jste daný den konzumovali.

Střevní obtíže

Pokud jste v posledních dnech jedli něco, co vaše tělo špatně tráví, může dojít k bolesti pod žebry a plynatosti. Může jít především o konzumaci jídla, které je bohaté na vlákninu. Vláknina způsobuje u mnohých velkou plynatost a ta může způsobovat různé bolesti v oblasti břicha a pod žebry.

Prevence

  • Dodržování zdravé stravy: omezení konzumace potravin, které způsobují plynatost, jako jsou luštěniny, čerstvé pečivo, čekanka, cibule, kořeněné jídlo, alkohol a především víno.
  • Pravidelná fyzická aktivita: cvičení pomáhá regulovat trávení a snižuje plynatost.
  • Minimalizování stresu: stres může zhoršit mnoho zdravotních stavů, včetně trávicích problémů.
  • Pravidelné lékařské prohlídky: pravidelné kontroly mohou pomoci identifikovat a řešit potenciální zdravotní problémy dříve, než se stanou vážnými.

Zdroj: Livehealthily.com