Cílem plomby je odstranit zubní kaz a zmírnit případné potíže, které může způsobovat. Některé lidi ale zub po zaplombování bolí. Existuje pro to celá celá řada důvodů.

Občas můžete po uzavření zubu plombou pociťovat bolest nebo citlivost. V některých případech je nepříjemný pocit jednoduše reakcí na proces opravy zubu. V jiných případech můžete pociťovat nepříjemné pocity, protože je třeba upravit samotnou výplň nebo opravit jinou oblast zubu.

Příčiny bolesti nebo citlivosti po zavření zubu

Citlivost po zubní výplni je běžná a obvykle časem ustoupí. Pokud však pociťujete extrémní bolest nebo pokud se nepříjemné pocity objeví spolu s dalšími příznaky, jako je horečka nebo otok, měli byste se vrátit do ordinace zubního lékaře, zub se bude muset pravděpodobně znovu otevřít. Důvody bolesti či citlivosti zahrnují:

KomplikaceDůvod vzniku
Bolest po odeznění anestetikJe to zcela normální a odezní sama.
Bolest při skusuMůže být způsobena příliš vysokou plombou. Je potřeba další návštěva zubního lékaře a obroušení plomby.
PulpitidaJední se o zánět zubní dřeně. U drobných kazů se nevyskytuje, ale pokud byl kaz příliš hluboký nebo byl zub prasklý či zlomený.
Alergická reakceJe možné, že jste alergičtí na nějakou složku zubní plomby nebo na použité pomůcky, například i na latexové rukavice.
Problém v jiné části zubuČasto se to nestává, ale nelze zcela vyloučit, že zubař neodstranil celý kaz, případně, že je problém ještě v jiné části. Je také možné, že se infekce rozšířila do zubních kanálků a bude je potřeba pročistit.

Jak ošetřit citlivý zub

Pro zmírnění citlivosti zubů můžete vyzkoušet následující metody:

  • užijte léky proti bolesti, např. ibuprofen
  • použijte lokální znecitlivující mast určenou pro ústní dutinu
  • čistěte si zuby a dásně měkkým kartáčkem a netlačte 
  • vyhýbejte se bělícím zubním pastám, které mohou citlivost a bolest ještě zhoršit
  • po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů si vypláchněte ústa vodou
Další články