Zdraví a krása

Bolest kloubu palce u nohy

Bolest kloubu palce u nohy

Trápí Vás bolest kloubu palce u nohy? Nevíte, jaká je příčina bolesti a chcete porozumět problému před tím, než se vydáte k lékaři? V tomto článku si zmíníme čtyři nejčastější problémy, které se za bolestí kloubu palce u nohy mohou skrývat. 

  • Vybočený palec
  • Ztuhlý palec
  • Zarůstající nehet palce
  • Postupná destrukce chrupavky

Vybočený palec

Tato deformace se často vyskytuje u jedinců, kteří trpí na slabost kostní tkáně či svalů. Postupně nám slábnou šlachy a vazy. Díky tomu se u nás může objevit defekt vybočeného palce, který způsobuje velkou bolest kloubu palce u nohy. Velkou nevýhodou je to, že obuv, která nám byla do té doby pohodlná se stává nenositelnou.

Ztuhlý palec

U ztuhlého palce se často jedná o degenerativní onemocnění, které může být ovlivněno predispozicemi či genetikou.

Ztuhlost palce má několik fází, ale všechny jsou pro kloub palce u nohy nebezpečné. Při správně zvolené léčbě a pravidelné návštěvě fyzioterapeuta může toto onemocnění částečně zastavit.

Zarůstající nehet palce

Pokud o své nehty nepečujete, může se stát, že Vám nehet u palce nohy zaroste. Pokud nehet zaroste pod kůžičku a jeho kořeny prostupují kůží hlouběji mohou narušit svalovou hmotu kolem kloubu a způsobit tak bolesti. Pro správné vyléčení zarůstajícího nehtu navštivte praktického lékaře a nesnažte se problém vyřešit doma.

Mohlo by Vás také zajímat: Jak se dobře a zdravě vyspat aneb zásady zdravého spánku

Postupná destrukce chrupavky

Dochází k porušení rovnováhy mezi metabolismem chrupavky, která má za následek destrukci kloubní chrupavky. Jak název napovídá jedná se o postupné zhoršení, která může způsobit velkou bolest kloubu, ale pokud problém odhalíte včas a s lékařem vyberete vhodnou léčbu může se destrukce chrupavky pozastavit a v některých případech zastavit úplně.

Zdroj: Verywellhealth.com