Zdraví a krása

Bolest chodidla zespodu

Bolest chodidla zespodu

Bolest chodidla může člověka řádně potrápit, významně omezit jeho pohyblivost a celkově snížit kvalitu života. Příčin, proč někoho začnou chodidla bolet, je hned několik stejně jako způsobů, díky kterým se jí lze zbavit.

Potíže s chodidly

Bolest chodidla může být způsobena nejen nevhodným výběrem obuvi, ale také špatným postavením celého těla. Právě nesprávné držení těla může způsobit nemalou bolest v oblasti

klenby nohou. Bolest chodidla je může být nicméně spojená i s jinými obtížemi. Ty nejčastější příčiny bolesti chodidla jsou následující:

PořadíPříčina bolesti
1.Nesprávná chůze
2.Špatně zvolená obuv
3.Přílišná zátěž chodidel
4.Patní ostruha
5.Plochá noha
6.Vbočený palec
7.Zánět achillovy šlachy
8.Různé anomálie kostí a další deformace

Platí to i naopak, to, co způsobuje bolest chodidel potom může zapříčinit i další zdravotní komplikace, které se mohou objevit například v oblasti páteře.

Bolest chodidla může být různá a možnosti zahrnují prakticky celou délku chodidla. Jinými slovy, bolest může vystřelovat do prstů u nohou, stejně jako se může jednat o pichlavou bolest v oblasti paty.

Co se dá s bolestí chodidel dělat?

Ve většině případů se dá bolest chodidla tlumit. Důležitý je především správný výběr obuvi. U něj je důležité zvolit především správnou velikost. Z nedostatku místa v botě vznikají nejen otoky, ale v důsledku úzkých bot se také deformují prsty, podpatky mění často těžiště a dochází k oslabení středu těla apod. To vše může vést k problémům, jejichž projevem je bolest chodidel.

Boty by měly proto být při došlapu měkké a měly by chodidlu umožnit volný pohyb. Pokud vás i tak problémy neminou, lze si pomoci přidáním speciálních ortopedických vložek do bot.

Pokud toho ale opravdu hodně nachodíte, není divu, že vás občas bolí nohy. Ulevit chodidlům můžete pomocí masáží a různými cviky, které vám ortoped doporučí. Je potřeba volit cviky na uvolnění svalů a kloubů. Někdy lze snížit napětí pomocí tzv. tejpování. Tejpy můžete aplikovat na otoky, ploché nohy, ale i při bolesti achillovy šlachy. To vše vám ale doporučí ortoped nebo fyzioterapeut, které je na místě v případě přetrvávající bolesti chodidel kontaktovat.