Zdraví a krása

Bolest břicha nahoře uprostřed

Bolest břicha nahoře uprostřed

Pokud pociťujete akutní (náhlou a silnou) nebo chronickou (dlouhodobou) bolest břicha nahoře uprostřed a nevíte, čím by tato bolest mohla být způsobena, tento článek je přesně pro vás. Čistě obecně lze říci, že tato bolest břicha nahoře uprostřed může být způsobena různými faktory jako jsou:

  • stres
  • jídlo
  • zdravotní problémy

Konzultujte bolest s lékařem

Pokud si všimnete jakéhokoli neobvyklého bolesti břicha pod hrudníkem nahoře, měli byste se určitě obrátit na lékaře. Mějte na paměti, že tento článek je pouze obecně informativní a bolest břicha může být znamením mnoha různých zdravotních potíží a není vždy snadné zjistit, co ji způsobuje. Lékař vám předepíše léky nebo doporučí další léčbu, která je pro vás nejvhodnější.

Stres

Pokud jste byli v poslední době vystaveni velkému stresu, je možné, že vás začne bolet žaludek, který je umístěn nahoře uprostřed. Jak si od tohoto problému pomoci? Zkuste si zacvičit jógu, meditovat nebo zhluboka dýchat.  Nezapomínejte na dlouhý a kvalitní spánek. Nedostatek spánku může zhoršit zvládání stresových situací a tím pak způsobit různé zdravotní obtíže.

Jídlo

Pokud jde o bolest břicha způsobenou jídlem, je důležité vědět, které potraviny mohou způsobit podráždění nebo nesnášenlivost. Některé potraviny mohou způsobovat nadýmání, což může vést k bolesti v části zad nebo v oblasti břicha nahoře. Mezi tyto potraviny patří luštěniny, zelí, cibule, brokolice a některé druhy ovoce. Pokud máte bolest břicha po jídle, zkuste vypozorovat, jaké jídlo jste jedli. Pokud jste jedli mastné, kořeněné nebo těžké jídlo, může se jednat o příčinu vaší bolesti. Za bolestí může také stát velmi ostré jídlo, které může žaludek dráždit. Původcem bolesti může být také přejídání.

Zdravotní problémy

Gastroezofageální refluxní nemoc: Tento stav, který způsobuje pálení žáhy a bolest břicha, je způsoben zpětným tokem žaludeční kyseliny do jícnu.
Žaludeční vředy: Tyto otevřené rány na sliznici žaludku způsobují bolest nahoře uprostřed. Mohou být způsobeny bakteriemi nebo užíváním nesteroidních antirevmatik, jako je aspirin. Žaludeční vředy může způsobit i nadměrné a špatné užívání léků.
Pankreatitida: Příčinou této bolesti může být i zánět slinivky břišní. Je to vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Infarkt myokardu: I když to je méně běžné, střední bolest břicha může být příznakem srdečního infarktu. Zde se jedná o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Zdroj: Medicalnewstoday.com