Zdraví a krása

Bílé tečky na rtech

Bílé tečky na rtech

Trápí Vás výskyt bílých teček na rtech? Zajímá Vás, zda jde o běžný problém, který můžete vyléčit pomocí drogistických produktů, nebo bude potřebovat podstoupit důkladné vyšetření a nasadit vhodnou léčbu? To vše si v tomto článku rozebereme. 

  • Opary na viru herpes simplex
  • Projev stomatitidy na rtech
  • Bílé skvrny na rtech s lidským papilomavirem
  • Bílé vyrážky na rtech s orální kandidou

Opary na viru herpes simplex

Svědivé puchýřky s matným nažloutlým nádechem je prvním příznakem typu herpes viru. Za tyto bílé tečky na rtech může zřejmě začínající nachlazení či nadměrný stres. 

Postižená oblast obvykle nebolí. Je dobré puchýřky ledovat a dodržovat klidový režim, pokud odhalíte, že důvodem je nadmíra stresu.

Projev stomatitidy na rtech

Na rtu se může objevit zprvu malá bílá skvrna, která se každým dnem zvětšuje a degeneruje na vřed. Vřed je orámovaný červeným okrajem. Mohou být vyvolány nadměrnou konzumací kyselého či nadměrného cucání. Puchýřky často sami zmizí v rámci několika hodin.

Bílé skvrny na rtech s lidským papilomavirem

Bílé tečky na rtech se mohou také vyvinou v papilomavir, který může způsobit vznik bradavic. Zpočátku jsou bílé tečky na rtech malé, ale mohou velmi rychle změnit velikost i tvar. Jedná se o ploché puchýřky, které se časem rozpadají. 

Mohlo by Vás také zajímat: Náhlý otok horního rtu

Bílé vyrážky na rtech s orální kandidou

Objevuje se především v rozích ústní dutiny, ale může se rozšířit až do okolí mandlí. Nakažený má pocit dehydratace, ale necítí bolest. Vždy je potřeba přijít na onemocnění, které orální kandidu vyvolávají.

Zdroj: www.healthline.com