Axolotl mexický je neobvyklým domácím mazlíčkem, kterého můžete „ubytovat“ v akváriu podobně jako tradiční rybičky. Jak na to?

Co je axolotl mexický

Axolotl mexický je obojživelník, jehož původní domovinou je oblast Mexika. Vyskytuje se v jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

Přezdívá se mu také vodní dráček. Pro neobvyklý vzhled se stal také vyhledávaným domácím mazlíčkem. Ke stále se zvyšující popularitě axolotlů přispívá i to, že péče o ně není náročná a zvládne ji i akvaristický začátečník.

Jak velké akvárium pořídit pro axolotla

Základní zásadou je navrhnout akvárium o dostatečné velikosti, aby zvíře mělo přiměřené množství životního prostoru. Zjednodušeně se při navrhování svého akvária můžete řídit následujícím přepočtem:

  • 1 axolotl: akvárium o objemu 100 litrů (například akvárium o rozměrech 80 x 35 x 40 cm)
  • 2 až 3 axolotlové: akvárium o objemu 160-200 litrů (akvárium o rozměrech 100 x 50 x 40 cm)

Co se týče počtu jedinců, samota axolotlovi příliš nesvědčí. Vhodné je proto chovat skupinu tvořenou dvěma páry dospělců.

Dno akvária je vhodné vysypat jemný štěrkem nebo pískem. Velké kameny jsou nevhodné, axolotl se je bude snažit pozřít, což mu může působit obstrukci střev. Počítejte s tím, že zvíře drobnější kamínky sežere rovněž, nicméně menší velikost zvládne vytrávit. Někteří chovatelé dávají kvůli jednodušší údržbě přednost akváriu bez kamení.

Co dále potřebujeme pro chov axolotlů:

Axolotl vyžaduje stejně jako jiní živočichové optimální prostředí, proto bychom akvárium měli i adekvátně vybavit. Doporučeny jsou tuholisté rostliny, které poslouží jakožto úkryt. Vhodné jsou i skrýše v podobě různých domečků.

Ve volné přírodě žije obojživelník v chladných vodách bohatých na kyslík. Voda by měla svou teplotou neměla překročit 20 °C. Voda teplejší než 24 °C výrazně zrychluje metabolismus zvířete, proto může vést až k jeho úhynu. Příliš teplou vodu poznáte podle znatelné malátnosti malého obyvatele akvária. Dále je nutné akvárko vybavit filtrem a čerpadlem. Hodnota pH by měla být nad 7.

Axolotla je nutné samozřejmě i krmit, a to masem. Vodní dráček ocení nitěnky, žížaly i kousky masa. A je to i důvod, proč bychom ho, pozor, rozhodně do akvária neměli dávat s rybičkami. Hrozí vám totiž, že je jednoduše sežere. Krmit ho stačí 1x až 2x týdně.

Další články